Operational Amplifier, 4 Func, 8000uV Offset-Max, BIPolar, PDIP14,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Burr-Brown |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | CURRENT-FEEDBACK |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 35 µA |
| Minimum Common Mode Rejection Ratio | 75 dB |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 52 dB |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 8000 µV |
| JESD-30 code | R-PDIP-T14 |
| JESD-609 code | e0 |
| low-bias | NO |
| low-dissonance | NO |
| micropower | NO |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -5 V |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power | NO |
| power supply | +-5 V |
| Programmable power | NO |
| Certification status | Not Qualified |
| minimum slew rate | 900 V/us |
| Nominal slew rate | 1700 V/us |
| Maximum slew rate | 26 mA |
| Supply voltage upper limit | 5.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 900000 kHz |
| broadband | YES |




