TRIAC,600V V(DRM),10A I(T)RMS,SOT-186
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | NXP |
| package instruction | FLANGE MOUNT, R-PSFM-T3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE |
| Critical rise rate of minimum off-state voltage | 100 V/us |
| Maximum DC gate trigger current | 50 mA |
| Maximum DC gate trigger voltage | 2 V |
| Maximum holding current | 50 mA |
| JESD-30 code | R-PSFM-T3 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum leakage current | 2 mA |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum on-state voltage | 1.6 V |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum rms on-state current | 10 A |
| Maximum repetitive peak off-state leakage current | 10 µA |
| Off-state repetitive peak voltage | 600 V |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | SINGLE |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Trigger device type | TRIAC |





| MAC210-8FP | MAC210-6FP | MAC210-4FP | MAC210A6FP | MAC210-10FP | MAC210A4FP | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | TRIAC,600V V(DRM),10A I(T)RMS,SOT-186 | TRIAC,400V V(DRM),10A I(T)RMS,SOT-186 | TRIAC,200V V(DRM),10A I(T)RMS,SOT-186 | TRIAC,400V V(DRM),10A I(T)RMS,TO-220VAR | TRIAC,800V V(DRM),10A I(T)RMS,SOT-186 | TRIAC,200V V(DRM),10A I(T)RMS,TO-220 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | NXP | NXP | NXP | NXP | NXP | NXP |
| package instruction | FLANGE MOUNT, R-PSFM-T3 | FLANGE MOUNT, R-PSFM-T3 | FLANGE MOUNT, R-PSFM-T3 | FLANGE MOUNT, R-PSFM-T3 | FLANGE MOUNT, R-PSFM-T3 | FLANGE MOUNT, R-PSFM-T3 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Shell connection | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Critical rise rate of minimum off-state voltage | 100 V/us | 100 V/us | 100 V/us | 100 V/us | 100 V/us | 100 V/us |
| Maximum DC gate trigger current | 50 mA | 50 mA | 50 mA | 50 mA | 50 mA | 50 mA |
| Maximum DC gate trigger voltage | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V |
| Maximum holding current | 50 mA | 50 mA | 50 mA | 50 mA | 50 mA | 50 mA |
| JESD-30 code | R-PSFM-T3 | R-PSFM-T3 | R-PSFM-T3 | R-PSFM-T3 | R-PSFM-T3 | R-PSFM-T3 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Maximum leakage current | 2 mA | 2 mA | 2 mA | 2 mA | 2 mA | 2 mA |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Maximum on-state voltage | 1.6 V | 1.6 V | 1.6 V | 1.6 V | 1.6 V | 1.6 V |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum rms on-state current | 10 A | 10 A | 10 A | 10 A | 10 A | 10 A |
| Maximum repetitive peak off-state leakage current | 10 µA | 10 µA | 10 µA | 10 µA | 10 µA | 10 µA |
| Off-state repetitive peak voltage | 600 V | 400 V | 200 V | 400 V | 800 V | 200 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Trigger device type | TRIAC | TRIAC | TRIAC | TRIAC | TRIAC | TRIAC |