TRIAC,600V V(DRM),6A I(T)RMS,TO-220
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | ON Semiconductor |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Critical rise rate of commutation voltage - minimum value | 10 V/us |
| Maximum DC gate trigger current | 50 mA |
| Maximum DC gate trigger voltage | 2 V |
| Maximum holding current | 50 mA |
| Maximum leakage current | 2 mA |
| Maximum on-state voltage | 1.5 V |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum rms on-state current | 6 A |
| Off-state repetitive peak voltage | 600 V |
| surface mount | NO |
| Trigger device type | TRIAC |