Electric Fuse, Fast Blow, 4A, 125VAC, 125VDC, 50A (IR), Surface Mount,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Littelfuse |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | RATED BREAKING CAPACITY AT 125 VDC: 50 A |
| Fusing characteristics | FAST |
| body width | 2.69 mm |
| body height | 6.1 mm |
| Body length or diameter | 2.69 mm |
| Circuit protection type | ELECTRIC FUSE |
| JESD-609 code | e0 |
| Joule integral nominal | 34 J |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| method of packing | TAPE AND REEL |
| physical size | 2.69mm x 2.69mm x 6.1mm |
| Rated breaking capacity | 50 A |
| Rated current | 4 A |
| Rated voltage (AC) | 125 V |
| Rated voltage (DC) | 125 V |
| Guideline | CSA; METI; PSE; UL |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal shape | END CAP |

| 0452004. | 0452.750 | 0452003. | 0452001. | 045201.5 | 045202.5 | 045203.5 | 0452.500 | 0452.375 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Electric Fuse, Fast Blow, 4A, 125VAC, 125VDC, 50A (IR), Surface Mount, | Electric Fuse, Fast Blow, 0.75A, 125VAC, 125VDC, 50A (IR), Surface Mount, | Electric Fuse, Fast Blow, 3A, 125VAC, 125VDC, 50A (IR), Surface Mount, | Electric Fuse, Fast Blow, 1A, 125VAC, 125VDC, 50A (IR), Surface Mount, | Electric Fuse, Fast Blow, 1.5A, 125VAC, 125VDC, 50A (IR), Surface Mount, | Electric Fuse, Fast Blow, 2.5A, 125VAC, 125VDC, 50A (IR), Surface Mount, | Electric Fuse, Fast Blow, 3.5A, 125VAC, 125VDC, 50A (IR), Surface Mount, | Electric Fuse, Fast Blow, 0.5A, 125VAC, 125VDC, 50A (IR), Surface Mount, | Electric Fuse, Fast Blow, 0.38A, 125VAC, 125VDC, 50A (IR), Surface Mount, |
| Maker | Littelfuse | Littelfuse | Littelfuse | Littelfuse | Littelfuse | Littelfuse | Littelfuse | Littelfuse | Littelfuse |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Other features | RATED BREAKING CAPACITY AT 125 VDC: 50 A | RATED BREAKING CAPACITY AT 125 VDC: 50 A | RATED BREAKING CAPACITY AT 125 VDC: 50 A | RATED BREAKING CAPACITY AT 125 VDC: 50 A | RATED BREAKING CAPACITY AT 125 VDC: 50 A | RATED BREAKING CAPACITY AT 125 VDC: 50 A | RATED BREAKING CAPACITY AT 125 VDC: 50 A | RATED BREAKING CAPACITY AT 125 VDC: 50 A | RATED BREAKING CAPACITY AT 125 VDC: 50 A |
| Fusing characteristics | FAST | FAST | FAST | FAST | FAST | FAST | FAST | FAST | FAST |
| body width | 2.69 mm | 2.69 mm | 2.69 mm | 2.69 mm | 2.69 mm | 2.69 mm | 2.69 mm | 2.69 mm | 2.69 mm |
| body height | 6.1 mm | 6.1 mm | 6.1 mm | 6.1 mm | 6.1 mm | 6.1 mm | 6.1 mm | 6.1 mm | 6.1 mm |
| Body length or diameter | 2.69 mm | 2.69 mm | 2.69 mm | 2.69 mm | 2.69 mm | 2.69 mm | 2.69 mm | 2.69 mm | 2.69 mm |
| Circuit protection type | ELECTRIC FUSE | ELECTRIC FUSE | ELECTRIC FUSE | ELECTRIC FUSE | ELECTRIC FUSE | ELECTRIC FUSE | ELECTRIC FUSE | ELECTRIC FUSE | ELECTRIC FUSE |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Joule integral nominal | 34 J | - | 20 J | 1 J | 3 J | 15 J | 26 J | - | - |
| Installation features | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| method of packing | TAPE AND REEL | TAPE AND REEL | TAPE AND REEL | TAPE AND REEL | TAPE AND REEL | TAPE AND REEL | TAPE AND REEL | TAPE AND REEL | TAPE AND REEL |
| physical size | 2.69mm x 2.69mm x 6.1mm | 2.69mm x 2.69mm x 6.1mm | 2.69mm x 2.69mm x 6.1mm | 2.69mm x 2.69mm x 6.1mm | 2.69mm x 2.69mm x 6.1mm | 2.69mm x 2.69mm x 6.1mm | 2.69mm x 2.69mm x 6.1mm | 2.69mm x 2.69mm x 6.1mm | 2.69mm x 2.69mm x 6.1mm |
| Rated breaking capacity | 50 A | 50 A | 50 A | 50 A | 50 A | 50 A | 50 A | 50 A | 50 A |
| Rated current | 4 A | 0.75 A | 3 A | 1 A | 1.5 A | 2.5 A | 3.5 A | 0.5 A | 0.38 A |
| Rated voltage (AC) | 125 V | 125 V | 125 V | 125 V | 125 V | 125 V | 125 V | 125 V | 125 V |
| Rated voltage (DC) | 125 V | 125 V | 125 V | 125 V | 125 V | 125 V | 125 V | 125 V | 125 V |
| Guideline | CSA; METI; PSE; UL | CSA; PSE; UL | CSA; METI; PSE; UL | CSA; METI; PSE; UL | CSA; METI; PSE; UL | CSA; METI; PSE; UL | CSA; METI; PSE; UL | CSA; PSE; UL | CSA; PSE; UL |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Terminal surface | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | Tin/Lead (Sn/Pb) | TIN LEAD | TIN LEAD | Tin/Lead (Sn/Pb) | TIN LEAD | TIN LEAD |
| Terminal shape | END CAP | END CAP | END CAP | END CAP | END CAP | END CAP | END CAP | END CAP | END CAP |