Electric Fuse, Time Lag Blow, 2A, 250VAC, 35A (IR), Inline/holder,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Bel Fuse |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Fusing characteristics | TIME LAG |
| body height | 20 mm |
| Body length or diameter | 5.1 mm |
| Circuit protection type | ELECTRIC FUSE |
| Joule integral nominal | 95 J |
| Installation features | INLINE/HOLDER |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| method of packing | BULK |
| physical size | 5.1mm x 20mm |
| Rated breaking capacity | 35 A |
| Rated current | 2 A |
| Rated voltage (AC) | 250 V |
| Guideline | CCC; CE; CSA; IEC; SEMKO; UL; VDE |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | NICKEL |
| Terminal shape | END CAP |
| 5VT2 | 5VT3.15-R | 5VT1.6-R | 5VT4-R | 5VT2-R | 5VT5-R | 5VT1-R | 5VT1.25-R | 5VT6.3-R | 5VT2.5-R | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Electric Fuse, Time Lag Blow, 2A, 250VAC, 35A (IR), Inline/holder, | Electric Fuse, Time Lag Blow, 3.15A, 250VAC, 35A (IR), Inline/holder, 5x20mm, ROHS COMPLIANT | Electric Fuse, Time Lag Blow, 1.6A, 250VAC, 35A (IR), Inline/holder, 5x20mm, ROHS COMPLIANT | Electric Fuse, Time Lag Blow, 4A, 250VAC, 35A (IR), Inline/holder, 5x20mm, ROHS COMPLIANT | Electric Fuse, Time Lag Blow, 2A, 250VAC, 35A (IR), Inline/holder, 5x20mm, ROHS COMPLIANT | Electric Fuse, Time Lag Blow, 5A, 250VAC, 35A (IR), Inline/holder, 5x20mm, ROHS COMPLIANT | Electric Fuse, Time Lag Blow, 1A, 250VAC, 35A (IR), Inline/holder, 5x20mm, ROHS COMPLIANT | Electric Fuse, Time Lag Blow, 1.25A, 250VAC, 35A (IR), Inline/holder, 5x20mm, ROHS COMPLIANT | Electric Fuse, Time Lag Blow, 6.3A, 250VAC, 35A (IR), Inline/holder, 5x20mm, ROHS COMPLIANT | Electric Fuse, Time Lag Blow, 2.5A, 250VAC, 35A (IR), Inline/holder, 5x20mm, ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Fusing characteristics | TIME LAG | TIME LAG | TIME LAG | TIME LAG | TIME LAG | TIME LAG | TIME LAG | TIME LAG | TIME LAG | TIME LAG |
| body height | 20 mm | 20 mm | 20 mm | 20 mm | 20 mm | 20 mm | 20 mm | 20 mm | 20 mm | 20 mm |
| Body length or diameter | 5.1 mm | 5.1 mm | 5.1 mm | 5.1 mm | 5.1 mm | 5.1 mm | 5.1 mm | 5.1 mm | 5.1 mm | 5.1 mm |
| Circuit protection type | ELECTRIC FUSE | ELECTRIC FUSE | ELECTRIC FUSE | ELECTRIC FUSE | ELECTRIC FUSE | ELECTRIC FUSE | ELECTRIC FUSE | ELECTRIC FUSE | ELECTRIC FUSE | ELECTRIC FUSE |
| Joule integral nominal | 95 J | 203 J | 62 J | 300 J | 92 J | 444 J | 28 J | 42 J | 658 J | 142 J |
| Installation features | INLINE/HOLDER | INLINE/HOLDER | INLINE/HOLDER | INLINE/HOLDER | INLINE/HOLDER | INLINE/HOLDER | INLINE/HOLDER | INLINE/HOLDER | INLINE/HOLDER | INLINE/HOLDER |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| method of packing | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK |
| physical size | 5.1mm x 20mm | 5.1mm x 20mm | 5.1mm x 20mm | 5.1mm x 20mm | 5.1mm x 20mm | 5.1mm x 20mm | 5.1mm x 20mm | 5.1mm x 20mm | 5.1mm x 20mm | 5.1mm x 20mm |
| Rated breaking capacity | 35 A | 35 A | 35 A | 35 A | 35 A | 35 A | 35 A | 35 A | 35 A | 35 A |
| Rated current | 2 A | 3.15 A | 1.6 A | 4 A | 2 A | 5 A | 1 A | 1.25 A | 6.3 A | 2.5 A |
| Rated voltage (AC) | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V |
| Guideline | CCC; CE; CSA; IEC; SEMKO; UL; VDE | CCC; CE; CSA; SEMKO; UL; VDE | CCC; CE; CSA; SEMKO; UL; VDE | CCC; CE; CSA; SEMKO; UL; VDE | CCC; CE; CSA; SEMKO; UL; VDE | CCC; CE; CSA; SEMKO; UL; VDE | CCC; CE; CSA; SEMKO; UL; VDE | CCC; CE; CSA; SEMKO; UL; VDE | CCC; CE; CSA; SEMKO; UL; VDE | CCC; CE; CSA; IEC; SEMKO; UL; VDE |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Terminal surface | NICKEL | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) |
| Terminal shape | END CAP | END CAP | END CAP | END CAP | END CAP | END CAP | END CAP | END CAP | END CAP | END CAP |
| Is it lead-free? | - | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | - | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| package instruction | - | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT |
| Fuse size | - | 5x20mm | 5x20mm | 5x20mm | 5x20mm | 5x20mm | 5x20mm | 5x20mm | 5x20mm | 5x20mm |
| JESD-609 code | - | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 |
| Rated voltage | - | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |