General Purpose Inductor, 1.5uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | SAMWHA |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| structure | Open Style |
| core material | FERRITE |
| DC Resistance | 0.002 Ω |
| Nominal inductance(L) | 1.5 µH |
| Inductor Applications | FILTER CHOKE |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Lead diameter | 0.6 mm |
| Lead length | 4.5 mm |
| lead spacing | 7.5 mm |
| Manufacturer's serial number | CCDR |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Package diameter | 12 mm |
| Package length | 17 mm |
| Package form | Radial |
| Maximum rated current | 9.25 A |
| series | CCDR1012 ( TYPE A ) |
| Shape/Size Description | CYLINDRICAL PACKAGE |
| shield | NO |
| surface mount | NO |
| Terminal location | RADIAL |
| Terminal shape | PRINTED WIRING PIN |
| Test frequency | 0.001 MHz |
| Tolerance | 20% |