1KX18 OTHER FIFO, 13ns, CQFP68, CERMAIC, QFP-68
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | QFP |
| package instruction | CERMAIC, QFP-68 |
| Contacts | 68 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum access time | 13 ns |
| Maximum clock frequency (fCLK) | 50 MHz |
| period time | 20 ns |
| JESD-30 code | S-GQFP-F68 |
| length | 12.51 mm |
| memory density | 18432 bit |
| Memory IC Type | OTHER FIFO |
| memory width | 18 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 68 |
| word count | 1024 words |
| character code | 1000 |
| Operating mode | SYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| organize | 1KX18 |
| Exportable | YES |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | QFF |
| Encapsulate equivalent code | QFL68,.5SQ,25 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B |
| Maximum seat height | 3.86 mm |
| Maximum standby current | 0.0012 A |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal pitch | 0.635 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 12.51 mm |
| SNJ54ACT7881HV | SNJ54ACT7881PN | SNJ54ACT7881HVR | SNJ54ACT7881PNR | |
|---|---|---|---|---|
| Description | 1KX18 OTHER FIFO, 13ns, CQFP68, CERMAIC, QFP-68 | 1KX18 OTHER FIFO, 13ns, CQFP80, CERAMIC, QFP-80 | 1KX18 OTHER FIFO, 13ns, CQFP68, CERAMIC, QFP-68 | 1KX18 OTHER FIFO, 13ns, CQFP80, CERAMIC, QFP-80 |
| Parts packaging code | QFP | QFP | QFP | QFP |
| package instruction | CERMAIC, QFP-68 | LFQFP, QFP80,.55SQ,20 | CERAMIC, QFP-68 | CERAMIC, QFP-80 |
| Contacts | 68 | 80 | 68 | 80 |
| Reach Compliance Code | not_compliant | not_compliant | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Maximum access time | 13 ns | 13 ns | 13 ns | 13 ns |
| period time | 20 ns | 20 ns | 20 ns | 20 ns |
| JESD-30 code | S-GQFP-F68 | S-CQFP-G80 | S-GQFP-F68 | S-CQFP-G80 |
| length | 12.51 mm | 12 mm | 12.51 mm | 12 mm |
| memory density | 18432 bit | 18432 bit | 18432 bit | 18432 bit |
| memory width | 18 | 18 | 18 | 18 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 68 | 80 | 68 | 80 |
| word count | 1024 words | 1024 words | 1024 words | 1024 words |
| character code | 1000 | 1000 | 1000 | 1000 |
| Operating mode | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| organize | 1KX18 | 1KX18 | 1KX18 | 1KX18 |
| Exportable | YES | YES | YES | YES |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | QFF | LFQFP | QFF | LFQFP |
| Package shape | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE |
| Package form | FLATPACK | FLATPACK, LOW PROFILE, FINE PITCH | FLATPACK | FLATPACK, LOW PROFILE, FINE PITCH |
| Parallel/Serial | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 3.86 mm | 1.6 mm | 3.86 mm | 1.6 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | FLAT | GULL WING | FLAT | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.635 mm | 0.5 mm | 0.635 mm | 0.5 mm |
| Terminal location | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD |
| width | 12.51 mm | 12 mm | 12.51 mm | 12 mm |
| Maker | Texas Instruments | - | Texas Instruments | Texas Instruments |