AC SERIES, OCTAL 1-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDFP20, CERAMIC, DFP-20
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DFP |
| package instruction | CERAMIC, DFP-20 |
| Contacts | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | LG_MAX |
| Control type | INDEPENDENT CONTROL |
| Counting direction | UNIDIRECTIONAL |
| series | AC |
| JESD-30 code | R-GDFP-F20 |
| length | 13.716 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER |
| MaximumI(ol) | 0.024 A |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DFP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK |
| Maximum supply current (ICC) | 0.08 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 16.5 ns |
| propagation delay (tpd) | 16.5 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | MIL-M-38510 Class B |
| Maximum seat height | 2.286 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| total dose | 100k Rad(Si) V |
| translate | N/A |
| Trigger type | POSITIVE EDGE |
| width | 6.731 mm |