
2.5 V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 0.35 V DROPOUT, PDSO8
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | TSSOP, TSSOP8,.19 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Adjustability | FIXED |
| Maximum drop-back voltage 1 | 0.35 V |
| Nominal dropback voltage 1 | 0.18 V |
| Maximum absolute input voltage | 16 V |
| Maximum input voltage | 16 V |
| Minimum input voltage | 3.5 V |
| JESD-30 code | S-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 3 mm |
| Maximum grid adjustment rate | 0.01% |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Working temperatureTJ-Max | 125 °C |
| Working temperature TJ-Min | -40 °C |
| Maximum output current 1 | 0.2 A |
| Maximum output voltage 1 | 2.57 V |
| Minimum output voltage 1 | 2.43 V |
| Nominal output voltage 1 | 2.5 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSSOP8,.19 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| method of packing | TAPE AND REEL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Certification status | Not Qualified |
| Regulator type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Maximum seat height | 1.09 mm |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Maximum voltage tolerance | 2.8% |
| width | 3 mm |