IC,COMPRESSION/EXPANSION CIRCUIT,BIPOLAR,DIP,8PIN,PLASTIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | STMicroelectronics |
| package instruction | DIP, DIP8,.3 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 50 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 2/15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 1 mA |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Telecom integrated circuit types | TELECOM CIRCUIT |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |





| LB1026AB | LB1026AA | |
|---|---|---|
| Description | IC,COMPRESSION/EXPANSION CIRCUIT,BIPOLAR,DIP,8PIN,PLASTIC | IC,COMPRESSION/EXPANSION CIRCUIT,BIPOLAR,WAFER |
| Maker | STMicroelectronics | STMicroelectronics |
| package instruction | DIP, DIP8,.3 | , WAFER |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant |
| Maximum operating temperature | 50 °C | 50 °C |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 | WAFER |
| power supply | 2/15 V | 2/15 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 1 mA | 1 mA |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Telecom integrated circuit types | TELECOM CIRCUIT | TELECOM CIRCUIT |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL |