
64KX16 OTPROM, 19 I/O, PIA-GENERAL PURPOSE, PQFP44, PLASTIC, QFP-44
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | STMicroelectronics |
| Parts packaging code | QFP |
| package instruction | PLASTIC, QFP-44 |
| Contacts | 44 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| JESD-30 code | S-PQFP-G44 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 10 mm |
| Number of I/O lines | 19 |
| Number of ports | 3 |
| Number of terminals | 44 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QFP |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.35 mm |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 2.7 V |
| Nominal supply voltage | 3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin (Sn) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.8 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 10 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | PARALLEL IO PORT, GENERAL PURPOSE |