2MX32 FAST PAGE DRAM MODULE, 70ns, SMA72, SIMM-72
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SIMM |
| package instruction | SIMM-72 |
| Contacts | 72 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| access mode | FAST PAGE |
| Maximum access time | 70 ns |
| Other features | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN REFRESH |
| I/O type | COMMON |
| JESD-30 code | R-XSMA-N72 |
| memory density | 67108864 bit |
| Memory IC Type | FAST PAGE DRAM MODULE |
| memory width | 32 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 1 |
| Number of terminals | 72 |
| word count | 2097152 words |
| character code | 2000000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 2MX32 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | SIMM |
| Encapsulate equivalent code | SSIM72 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| refresh cycle | 1024 |
| Maximum seat height | 17.78 mm |
| self refresh | NO |
| Maximum standby current | 0.004 A |
| Maximum slew rate | 0.364 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | SINGLE |
| TM248CBJ32F-70 | TM124BBJ32F-80 | TM124BBJ32U-60 | TM248CBJ32U-70 | TM248CBJ32F-60 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | 2MX32 FAST PAGE DRAM MODULE, 70ns, SMA72, SIMM-72 | 1MX32 FAST PAGE DRAM MODULE, 80ns, SMA72, SIMM-72 | 1MX32 FAST PAGE DRAM MODULE, 60ns, SMA72, SIMM-72 | 2MX32 FAST PAGE DRAM MODULE, 70ns, SMA72, SIMM-72 | 2MX32 FAST PAGE DRAM MODULE, 60ns, SMA72, SIMM-72 |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SIMM | SIMM | SIMM | SIMM | SIMM |
| package instruction | SIMM-72 | SIMM, SSIM72 | SIMM, SSIM72 | SIMM-72 | SIMM, SSIM72 |
| Contacts | 72 | 72 | 72 | 72 | 72 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| access mode | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE |
| Maximum access time | 70 ns | 80 ns | 60 ns | 70 ns | 60 ns |
| Other features | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN REFRESH |
| I/O type | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON |
| JESD-30 code | R-XSMA-N72 | R-XSMA-N72 | R-XSMA-N72 | R-XSMA-N72 | R-XSMA-N72 |
| memory density | 67108864 bit | 33554432 bit | 33554432 bit | 67108864 bit | 67108864 bit |
| Memory IC Type | FAST PAGE DRAM MODULE | FAST PAGE DRAM MODULE | FAST PAGE DRAM MODULE | FAST PAGE DRAM MODULE | FAST PAGE DRAM MODULE |
| memory width | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 72 | 72 | 72 | 72 | 72 |
| word count | 2097152 words | 1048576 words | 1048576 words | 2097152 words | 2097152 words |
| character code | 2000000 | 1000000 | 1000000 | 2000000 | 2000000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| organize | 2MX32 | 1MX32 | 1MX32 | 2MX32 | 2MX32 |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Package body material | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | SIMM | SIMM | SIMM | SIMM | SIMM |
| Encapsulate equivalent code | SSIM72 | SSIM72 | SSIM72 | SSIM72 | SSIM72 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| refresh cycle | 1024 | 1024 | 1024 | 1024 | 1024 |
| Maximum seat height | 17.78 mm | 17.78 mm | 17.78 mm | 17.78 mm | 17.78 mm |
| self refresh | NO | NO | NO | NO | NO |
| Maximum standby current | 0.004 A | 0.002 A | 0.002 A | 0.004 A | 0.004 A |
| Maximum slew rate | 0.364 mA | 0.34 mA | 0.38 mA | 0.364 mA | 0.384 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |