Single Color LED, Green, Diffused, T-1, 3mm,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | SUNLED |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| color | GREEN |
| Configuration | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR |
| Maximum forward current | 0.0135 A |
| Lens type | DIFFUSED |
| Nominal luminous intensity | 24.0 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 4.6 mm |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 565 nm |
| shape | ROUND |
| size | 3 mm |
| surface mount | NO |
| T code | T-1 |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| perspective | 60 deg |
| LMG32D14V | LUR32D5V | LUY32D5V | LUG32D14V | LUG32D5V | LMR32D5V | LMG32D5V | LUR32D14V | LUY32D14V | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Single Color LED, Green, Diffused, T-1, 3mm, | Single Color LED, Red, Diffused, T-1, 3mm, | Single Color LED, Yellow, Diffused, T-1, 3mm, | Single Color LED, Green, Diffused, T-1, 3mm, | Single Color LED, Green, Diffused, T-1, 3mm, | Single Color LED, Red, Diffused, T-1, 3mm, | Single Color LED, Green, Diffused, T-1, 3mm, | Single Color LED, Red, Diffused, T-1, 3mm, | Single Color LED, Yellow, Diffused, T-1, 3mm, |
| Maker | SUNLED | SUNLED | SUNLED | SUNLED | SUNLED | SUNLED | SUNLED | SUNLED | SUNLED |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| color | GREEN | RED | YELLOW | GREEN | GREEN | RED | GREEN | RED | YELLOW |
| Configuration | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR |
| Maximum forward current | 0.0135 A | 0.0175 A | 0.0175 A | 0.0135 A | 0.0175 A | 0.0175 A | 0.0175 A | 0.0135 A | 0.0135 A |
| Lens type | DIFFUSED | DIFFUSED | DIFFUSED | DIFFUSED | DIFFUSED | DIFFUSED | DIFFUSED | DIFFUSED | DIFFUSED |
| Nominal luminous intensity | 24.0 mcd | 19.0 mcd | 14.0 mcd | 24.0 mcd | 19.0 mcd | 145.0 mcd | 19.0 mcd | 19.0 mcd | 10.0 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED |
| total height | 4.6 mm | 4.6 mm | 4.6 mm | 4.6 mm | 4.6 mm | 4.6 mm | 4.6 mm | 4.6 mm | 4.6 mm |
| method of packing | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK |
| peak wavelength | 565 nm | 627 nm | 590 nm | 565 nm | 565 nm | 660 nm | 565 nm | 627 nm | 590 nm |
| shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| size | 3 mm | 3 mm | 3 mm | 3 mm | 3 mm | 3 mm | 3 mm | 3 mm | 3 mm |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| T code | T-1 | T-1 | T-1 | T-1 | T-1 | T-1 | T-1 | T-1 | T-1 |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| perspective | 60 deg | 60 deg | 60 deg | 60 deg | 60 deg | 60 deg | 60 deg | 60 deg | 60 deg |