HA4-2622/883 amplifier basic information:
HA4-2622/883 is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are QCCN, LCC20,.35SQ
HA4-2622/883 amplifier core information:
The minimum operating temperature of HA4-2622/883 is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Maximum bias current at 25°C: 0.025 µA
The manufacturer specifies a maximum slew rate of 4 mA for the HA4-2622/883 and a minimum slew rate of 15 V/us. Its minimum voltage gain is 60000. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the HA4-2622/883 gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 100000 kHz.
The nominal supply voltage of HA4-2622/883 is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The power supply range is: +-15 V. The input offset voltage of HA4-2622/883 is 7000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of HA4-2622/883:
HA4-2622/883 has 20 terminals. Its terminal position type is: QUAD. Terminal pitch is 1.27 mm. Total pins: 20
HA4-2622/883 amplifier additional information:
HA4-2622/883 adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of HA4-2622/883 is: YES (AVCL>=5). Its temperature grade is: MILITARY. HA4-2622/883 is not Rohs certified.
The corresponding JESD-30 code is: S-XQCC-N20. The corresponding JESD-609 code is: e0. The packaging code of HA4-2622/883 is: QCCN. HA4-2622/883 packaging materials are mostly CERAMIC. The package shape is SQUARE.
HA4-2622/883 package pins are in the form of: CHIP CARRIER. Its terminal forms are: NO LEAD.
HA4-2622/883 amplifier basic information:
HA4-2622/883 is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are QCCN, LCC20,.35SQ
HA4-2622/883 amplifier core information:
The minimum operating temperature of HA4-2622/883 is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Maximum bias current at 25°C: 0.025 µA
The manufacturer specifies a maximum slew rate of 4 mA for the HA4-2622/883 and a minimum slew rate of 15 V/us. Its minimum voltage gain is 60000. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the HA4-2622/883 gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 100000 kHz.
The nominal supply voltage of HA4-2622/883 is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The power supply range is: +-15 V. The input offset voltage of HA4-2622/883 is 7000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of HA4-2622/883:
HA4-2622/883 has 20 terminals. Its terminal position type is: QUAD. Terminal pitch is 1.27 mm. Total pins: 20
HA4-2622/883 amplifier additional information:
HA4-2622/883 adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of HA4-2622/883 is: YES (AVCL>=5). Its temperature grade is: MILITARY. HA4-2622/883 is not Rohs certified.
The corresponding JESD-30 code is: S-XQCC-N20. The corresponding JESD-609 code is: e0. The packaging code of HA4-2622/883 is: QCCN. HA4-2622/883 packaging materials are mostly CERAMIC. The package shape is SQUARE.
HA4-2622/883 package pins are in the form of: CHIP CARRIER. Its terminal forms are: NO LEAD.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Parts packaging code | QLCC |
| package instruction | QCCN, LCC20,.35SQ |
| Contacts | 20 |
| Reach Compliance Code | _compli |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.025 µA |
| frequency compensation | YES (AVCL>=5) |
| Maximum input offset voltage | 7000 µV |
| JESD-30 code | S-XQCC-N20 |
| JESD-609 code | e0 |
| low-dissonance | NO |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | QCCN |
| Encapsulate equivalent code | LCC20,.35SQ |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B |
| minimum slew rate | 15 V/us |
| Maximum slew rate | 4 mA |
| Supply voltage upper limit | 20 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 100000 kHz |
| Minimum voltage gain | 60000 |
| broadband | YES |
| Base Number Matches | 1 |
| HA4-2622/883 | HA7-2622/883 | HA2-2622/883 | HA7-2620/883 | HA2-2620/883 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC,OP-AMP,SINGLE,BIPOLAR,LLCC,20PIN,CERAMIC | IC,OP-AMP,SINGLE,BIPOLAR,DIP,8PIN,CERAMIC | IC,OP-AMP,SINGLE,BIPOLAR,CAN,8PIN,METAL | IC,OP-AMP,SINGLE,BIPOLAR,DIP,8PIN,CERAMIC | IC,OP-AMP,SINGLE,BIPOLAR,CAN,8PIN,METAL |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Parts packaging code | QLCC | DIP | BCY | DIP | BCY |
| package instruction | QCCN, LCC20,.35SQ | DIP, DIP8,.3 | , CAN8,.2 | DIP, DIP8,.3 | , CAN8,.2 |
| Contacts | 20 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Reach Compliance Code | _compli | _compli | _compli | not_compliant | _compli |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.025 µA | 0.025 µA | 0.025 µA | 0.015 µA | 0.015 µA |
| frequency compensation | YES (AVCL>=5) | YES (AVCL>=5) | YES (AVCL>=5) | YES (AVCL>=5) | YES (AVCL>=5) |
| Maximum input offset voltage | 7000 µV | 7000 µV | 7000 µV | 6000 µV | 6000 µV |
| JESD-30 code | S-XQCC-N20 | R-XDIP-T8 | O-MBCY-W8 | R-XDIP-T8 | O-MBCY-W8 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| low-dissonance | NO | NO | NO | NO | NO |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 20 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC | CERAMIC | METAL | CERAMIC | METAL |
| Encapsulate equivalent code | LCC20,.35SQ | DIP8,.3 | CAN8,.2 | DIP8,.3 | CAN8,.2 |
| Package shape | SQUARE | RECTANGULAR | ROUND | RECTANGULAR | ROUND |
| Package form | CHIP CARRIER | IN-LINE | CYLINDRICAL | IN-LINE | CYLINDRICAL |
| power supply | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B |
| minimum slew rate | 15 V/us | 15 V/us | 15 V/us | 20 V/us | 20 V/us |
| Maximum slew rate | 4 mA | 4 mA | 4 mA | 4 mA | 4 mA |
| Supply voltage upper limit | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | NO LEAD | THROUGH-HOLE | WIRE | THROUGH-HOLE | WIRE |
| Terminal location | QUAD | DUAL | BOTTOM | DUAL | BOTTOM |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 100000 kHz | 100000 kHz | 100000 kHz | 100000 kHz | 100000 kHz |
| Minimum voltage gain | 60000 | 60000 | 60000 | 70000 | 70000 |
| broadband | YES | YES | YES | YES | YES |
| encapsulated code | QCCN | DIP | - | DIP | - |
| surface mount | YES | NO | - | NO | - |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 2.54 mm | - | 2.54 mm | - |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | - | - |