5.5A SWITCHING REGULATOR, 600kHz SWITCHING FREQ-MAX, PSSO7, PLASTIC, TO-263, 7 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | D2PAK |
| package instruction | TO-263, |
| Contacts | 4 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | ALSO HAS ADJUSTABLE OUTPUTS AS LOW AS 1.285V |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING REGULATOR |
| control mode | VOLTAGE-MODE |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 42 V |
| Minimum input voltage | 4.5 V |
| Nominal input voltage | 12 V |
| JESD-30 code | R-PSSO-G7 |
| length | 10.16 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 7 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output current | 5.5 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TO-263 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.25 mm |
| surface mount | YES |
| Switch configuration | BUCK |
| Maximum switching frequency | 600 kHz |
| Temperature level | AUTOMOTIVE |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | SINGLE |
| width | 9.85 mm |
| LM22676QTJ-ADJ | LM22676MR-ADJ | LM22676MRX-5.0 | LM22676TJE-5.0 | LM22676TJ-5.0 | LM22676QMRX-5.0 | LM22676MRE-ADJ | LM22676TJ-ADJ | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 5.5A SWITCHING REGULATOR, 600kHz SWITCHING FREQ-MAX, PSSO7, PLASTIC, TO-263, 7 PIN | 5.5A SWITCHING REGULATOR, 600kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO8, PLASTIC, PSOP-8 | 5.5A SWITCHING REGULATOR, 600kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO8, PLASTIC, PSOP-8 | 5.5A SWITCHING REGULATOR, 600kHz SWITCHING FREQ-MAX, PSSO7, PLASTIC, TO-263, 7 PIN | 5.5A SWITCHING REGULATOR, 600kHz SWITCHING FREQ-MAX, PSSO7, PLASTIC, TO-263, 7 PIN | 5.5A SWITCHING REGULATOR, 600kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO8, PLASTIC, PSOP-8 | 5.5A SWITCHING REGULATOR, 600kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO8, PLASTIC, PSOP-8 | 5.5A SWITCHING REGULATOR, 600kHz SWITCHING FREQ-MAX, PSSO7, PLASTIC, TO-263, 7 PIN |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Parts packaging code | D2PAK | SOIC | SOIC | D2PAK | D2PAK | SOIC | SOIC | D2PAK |
| package instruction | TO-263, | HLSOP, | HLSOP, | TO-263, | TO-263, | HLSOP, | HLSOP, | TO-263, |
| Contacts | 4 | 8 | 8 | 4 | 4 | 8 | 8 | 4 |
| Reach Compliance Code | unknown | not_compliant | compliant | compliant | compliant | unknown | compli | unknow |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR |
| control mode | VOLTAGE-MODE | VOLTAGE-MODE | VOLTAGE-MODE | VOLTAGE-MODE | VOLTAGE-MODE | VOLTAGE-MODE | VOLTAGE-MODE | VOLTAGE-MODE |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 42 V | 42 V | 42 V | 42 V | 42 V | 42 V | 42 V | 42 V |
| Minimum input voltage | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal input voltage | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V |
| JESD-30 code | R-PSSO-G7 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PSSO-G7 | R-PSSO-G7 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PSSO-G7 |
| length | 10.16 mm | 4.9 mm | 4.9 mm | 10.16 mm | 10.16 mm | 4.9 mm | 4.9 mm | 10.16 mm |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 7 | 8 | 8 | 7 | 7 | 8 | 8 | 7 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Maximum output current | 5.5 A | 5.5 A | 5.5 A | 5.5 A | 5.5 A | 5.5 A | 5.5 A | 5.5 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TO-263 | HLSOP | HLSOP | TO-263 | TO-263 | HLSOP | HLSOP | TO-263 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, LOW PROFILE | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, LOW PROFILE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, LOW PROFILE | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, LOW PROFILE | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.25 mm | 1.68 mm | 1.68 mm | 2.25 mm | 2.25 mm | 1.68 mm | 1.68 mm | 2.25 mm |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Switch configuration | BUCK | BUCK | BUCK | BUCK | BUCK | BUCK | BUCK | BUCK |
| Maximum switching frequency | 600 kHz | 600 kHz | 600 kHz | 600 kHz | 600 kHz | 600 kHz | 600 kHz | 600 kHz |
| Temperature level | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | SINGLE | DUAL | DUAL | SINGLE | SINGLE | DUAL | DUAL | SINGLE |
| width | 9.85 mm | 3.9 mm | 3.9 mm | 9.85 mm | 9.85 mm | 3.9 mm | 3.9 mm | 9.85 mm |
| Is it lead-free? | - | Contains lead | Contains lead | Lead free | Lead free | - | Contains lead | - |
| Is it Rohs certified? | - | incompatible | incompatible | conform to | conform to | - | incompatible | - |
| JESD-609 code | - | e0 | e0 | e3 | e3 | - | e0 | - |
| Humidity sensitivity level | - | 3 | 3 | 1 | 1 | - | 3 | - |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | - | 260 | 260 | 260 | 260 | - | 260 | - |
| Terminal surface | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | - |
| Maximum time at peak reflow temperature | - | 40 | 40 | 40 | 40 | - | 40 | - |