NAND Gate, HCT Series, 4-Func, 2-Input, CMOS, PDIP14, PLASTIC, DIP-14
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | AVG [AVG Semiconductors(HITEK)] |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP14(UNSPEC) |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | HCT |
| JESD-30 code | R-PDIP-T14 |
| length | 18.86 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | NAND GATE |
| MaximumI(ol) | 0.004 A |
| Number of functions | 4 |
| Number of entries | 2 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14(UNSPEC) |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 5 V |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 110 ns |
| propagation delay (tpd) | 28 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Schmitt trigger | NO |
| Maximum seat height | 4.69 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.62 mm |



| DV74HCT00AN | DV74HC00AN | DV74HCT00AD | DV74HC00AD | |
|---|---|---|---|---|
| Description | NAND Gate, HCT Series, 4-Func, 2-Input, CMOS, PDIP14, PLASTIC, DIP-14 | NAND Gate, HC/UH Series, 4-Func, 2-Input, CMOS, PDIP14, PLASTIC, DIP-14 | NAND Gate, HCT Series, 4-Func, 2-Input, CMOS, PDSO14, PLASTIC, SOP-14 | NAND Gate, HC/UH Series, 4-Func, 2-Input, CMOS, PDSO14, PLASTIC, SOP-14 |
| Maker | AVG [AVG Semiconductors(HITEK)] | AVG [AVG Semiconductors(HITEK)] | AVG [AVG Semiconductors(HITEK)] | AVG [AVG Semiconductors(HITEK)] |
| Parts packaging code | DIP | DIP | SOIC | SOIC |
| package instruction | DIP, DIP14(UNSPEC) | DIP, DIP14(UNSPEC) | SOP, SOP14(UNSPEC) | PLASTIC, SOP-14 |
| Contacts | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| series | HCT | HC/UH | HCT | HC/UH |
| JESD-30 code | R-PDIP-T14 | R-PDIP-T14 | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 |
| length | 18.86 mm | 18.86 mm | 8.65 mm | 8.65 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | NAND GATE | NAND GATE | NAND GATE | NAND GATE |
| MaximumI(ol) | 0.004 A | 0.004 A | 0.004 A | 0.004 A |
| Number of functions | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of entries | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DIP | SOP | SOP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14(UNSPEC) | DIP14(UNSPEC) | SOP14(UNSPEC) | SOP14(UNSPEC) |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| power supply | 5 V | 2/6 V | 5 V | 2/6 V |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 110 ns | 110 ns | 110 ns | 110 ns |
| propagation delay (tpd) | 28 ns | 110 ns | 28 ns | 110 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Schmitt trigger | NO | NO | NO | NO |
| Maximum seat height | 4.69 mm | 4.69 mm | 1.75 mm | 1.75 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 6 V | 5.5 V | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 2 V | 4.5 V | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 4.5 V | 5 V | 4.5 V |
| surface mount | NO | NO | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 7.62 mm | 7.62 mm | 3.9 mm | 3.9 mm |