Two Terminal Voltage Reference, 1 Output, 2.5V, PBCY3, PLASTIC, TO-92, 3 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Artysen Embedded Technologies |
| package instruction | PLASTIC, TO-92, 3 PIN |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE |
| JESD-30 code | O-PBCY-T3 |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Maximum output voltage | 2.53 V |
| Minimum output voltage | 2.47 V |
| Nominal output voltage | 2.5 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TO-92 |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 20 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2.5 V |
| surface mount | NO |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | BOTTOM |
| Fine-tuning/adjustable output | NO |
| AS1431LP | AS1431S | AS1431D | |
|---|---|---|---|
| Description | Two Terminal Voltage Reference, 1 Output, 2.5V, PBCY3, PLASTIC, TO-92, 3 PIN | Two Terminal Voltage Reference, 1 Output, 2.5V, PSSO3, HEAT SPREADER, PLASTIC, SOT-89, 3PIN | Two Terminal Voltage Reference, 1 Output, 2.5V, PDSO8, PLASTIC, SOIC-8 |
| package instruction | PLASTIC, TO-92, 3 PIN | , | SOP, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE |
| JESD-30 code | O-PBCY-T3 | R-PSSO-F3 | R-PDSO-G8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 |
| Output times | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 3 | 3 | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Maximum output voltage | 2.53 V | 2.53 V | 2.53 V |
| Minimum output voltage | 2.47 V | 2.47 V | 2.47 V |
| Nominal output voltage | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | CYLINDRICAL | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 20 V | 20 V | 20 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V |
| surface mount | NO | YES | YES |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | FLAT | GULL WING |
| Terminal location | BOTTOM | SINGLE | DUAL |
| Fine-tuning/adjustable output | NO | NO | NO |
| Maker | Artysen Embedded Technologies | - | Artysen Embedded Technologies |
| encapsulated code | TO-92 | - | SOP |
| length | - | 4.525 mm | 4.9 mm |
| Maximum seat height | - | 1.7 mm | 1.75 mm |
| Terminal pitch | - | 1.5 mm | 1.27 mm |
| width | - | 2.435 mm | 3.9 mm |