Array/Network Resistor, Bussed, Metal Glaze/thick Film, 1.8W, 220ohm, 100V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount, 7825, DIP-14
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | TT Electronics plc |
| package instruction | DIP-14 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| structure | Rectangular |
| Component power consumption | 0.125 W |
| The first element resistor | 220 Ω |
| JESD-609 code | e0 |
| Lead length | 3.43 mm |
| lead spacing | 2.54 mm |
| Manufacturer's serial number | 899 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Network Type | BUSSED |
| Number of components | 13 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package height | 4.7 mm |
| Package length | 19.8 mm |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| Package form | DIP |
| Package width | 6.35 mm |
| method of packing | MAGAZINE |
| Rated power dissipation(P) | 1.8 W |
| Rated temperature | 70 °C |
| resistance | 220 Ω |
| Resistor type | ARRAY/NETWORK RESISTOR |
| series | 898/9(1) |
| size code | 7825 |
| surface mount | NO |
| technology | METAL GLAZE/THICK FILM |
| Temperature Coefficient | 100 ppm/°C |
| Temperature coefficient tracking | 50 ppm/°C |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal shape | FLAT |
| Tolerance | 1% |
| Operating Voltage | 100 V |



