
Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 3.5MHz Nom, PLASTIC PACKAGE-4
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Golledge Electronics |
| package instruction | PLASTIC PACKAGE-4 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Other features | TAPE AND REEL |
| Ageing | 5 PPM/FIRST YEAR |
| Crystal/Resonator Type | PARALLEL - FUNDAMENTAL |
| Drive level | 100 µW |
| frequency stability | 0.003% |
| frequency tolerance | 30 ppm |
| load capacitance | 20 pF |
| Manufacturer's serial number | GSX-309 |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Nominal operating frequency | 3.5 MHz |
| Maximum operating temperature | 60 °C |
| Minimum operating temperature | -10 °C |
| physical size | L12.5XB4.6XH3.7 (mm)/L0.492XB0.181XH0.146 (inch) |
| Series resistance | 200 Ω |
| surface mount | YES |
