HC/UH SERIES, DUAL NEGATIVE EDGE TRIGGERED J-K FLIP-FLOP, COMPLEMENTARY OUTPUT, PDIP14
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | DIP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | MASTER SLAVE OPERATION |
| series | HC/UH |
| JESD-30 code | R-PDIP-T14 |
| length | 19.305 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | J-K FLIP-FLOP |
| Number of digits | 2 |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Output polarity | COMPLEMENTARY |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| propagation delay (tpd) | 32 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Trigger type | NEGATIVE EDGE |
| width | 7.62 mm |
| minfmax | 25 MHz |
| SN74HC73N-00 | SN74HC73D-00 | SN74HC73N-10 | SN74HC73DR-00 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | HC/UH SERIES, DUAL NEGATIVE EDGE TRIGGERED J-K FLIP-FLOP, COMPLEMENTARY OUTPUT, PDIP14 | HC/UH SERIES, DUAL NEGATIVE EDGE TRIGGERED J-K FLIP-FLOP, COMPLEMENTARY OUTPUT, PDSO14 | HC/UH SERIES, DUAL NEGATIVE EDGE TRIGGERED J-K FLIP-FLOP, COMPLEMENTARY OUTPUT, PDIP14 | HC/UH SERIES, DUAL NEGATIVE EDGE TRIGGERED J-K FLIP-FLOP, COMPLEMENTARY OUTPUT, PDSO14 |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknow |
| Other features | MASTER SLAVE OPERATION | MASTER SLAVE OPERATION | MASTER SLAVE OPERATION | MASTER SLAVE OPERATION |
| series | HC/UH | HC/UH | HC/UH | HC/UH |
| JESD-30 code | R-PDIP-T14 | R-PDSO-G14 | R-PDIP-T14 | R-PDSO-G14 |
| length | 19.305 mm | 8.65 mm | 19.305 mm | 8.65 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | J-K FLIP-FLOP | J-K FLIP-FLOP | J-K FLIP-FLOP | J-K FLIP-FLOP |
| Number of digits | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Output polarity | COMPLEMENTARY | COMPLEMENTARY | COMPLEMENTARY | COMPLEMENTARY |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | SOP | DIP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE |
| propagation delay (tpd) | 32 ns | 32 ns | 32 ns | 32 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 1.75 mm | 5.08 mm | 1.75 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES | NO | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Trigger type | NEGATIVE EDGE | NEGATIVE EDGE | NEGATIVE EDGE | NEGATIVE EDGE |
| width | 7.62 mm | 3.9 mm | 7.62 mm | 3.9 mm |
| minfmax | 25 MHz | 25 MHz | 25 MHz | 25 MHz |
| package instruction | DIP, | - | DIP, | SOP, |