
Rectifier Diode, Schottky, 1 Element, 0.015A, 70V V(RRM), Silicon, SUPERMINI-2
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Central Semiconductor |
| package instruction | R-PDSO-G2 |
| Contacts | 2 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| JESD-30 code | R-PDSO-G2 |
| JESD-609 code | e3 |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Maximum output current | 0.015 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Maximum power dissipation | 0.25 W |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 70 V |
| Maximum reverse recovery time | 0.005 µs |
| surface mount | YES |
| technology | SCHOTTKY |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 10 |


| CMDD6263LEADFREE | CMDD6263TR | CMDD6263BK | |
|---|---|---|---|
| Description | Rectifier Diode, Schottky, 1 Element, 0.015A, 70V V(RRM), Silicon, SUPERMINI-2 | Rectifier Diode, Schottky, 1 Element, 0.015A, 70V V(RRM), Silicon, SUPERMINI-2 | Rectifier Diode, Schottky, 1 Element, 0.015A, 70V V(RRM), Silicon, SUPERMINI-2 |
| Is it Rohs certified? | conform to | incompatible | incompatible |
| Maker | Central Semiconductor | Central Semiconductor | Central Semiconductor |
| package instruction | R-PDSO-G2 | SUPERMINI-2 | SUPERMINI-2 |
| Contacts | 2 | 2 | 2 |
| Reach Compliance Code | compliant | unknown | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON | SILICON | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE |
| JESD-30 code | R-PDSO-G2 | R-PDSO-G2 | R-PDSO-G2 |
| JESD-609 code | e3 | e0 | e0 |
| Number of components | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 150 °C | 150 °C | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C | -65 °C | -65 °C |
| Maximum output current | 0.015 A | 0.015 A | 0.015 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Maximum power dissipation | 0.25 W | 0.25 W | 0.25 W |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 70 V | 70 V | 70 V |
| Maximum reverse recovery time | 0.005 µs | 0.005 µs | 0.005 µs |
| surface mount | YES | YES | YES |
| technology | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) | TIN LEAD | TIN LEAD |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum forward voltage (VF) | - | 0.41 V | 0.41 V |
| Maximum non-repetitive peak forward current | - | 0.05 A | 0.05 A |