Board Connector, 14 Contact(s), 1 Row(s), Male, Right Angle, 0.059 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Beige Insulator, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Molex |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | LOW PROFILE, SHROUDED |
| body width | 0.175 inch |
| subject depth | 0.226 inch |
| body length | 0.877 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | SN-PB |
| Contact completed and terminated | GOLD |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | BRASS |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 40 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| DIN compliance | NO |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V |
| Durability | 10 Cycles |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Insulator color | BEIGE |
| insulator material | GLASS FILLED NYLON |
| MIL compliance | NO |
| Manufacturer's serial number | 87438 |
| Plug contact pitch | 0.059 inch |
| Plug information | 87439-1400 |
| Mixed contacts | NO |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 1 |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| Plating thickness | 100u inch |
| polarization key | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 1 A |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 1.5 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 14 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |



| 87438-1432 | 87438-1232 | |
|---|---|---|
| Description | Board Connector, 14 Contact(s), 1 Row(s), Male, Right Angle, 0.059 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Beige Insulator, Receptacle | Board Connector, 12 Contact(s), 1 Row(s), Male, Right Angle, 0.059 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Beige Insulator, Receptacle, |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible |
| Maker | Molex | Molex |
| Reach Compliance Code | unknown | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 |
| Other features | LOW PROFILE, SHROUDED | LOW PROFILE, SHROUDED |
| body width | 0.175 inch | 0.175 inch |
| subject depth | 0.226 inch | 0.226 inch |
| body length | 0.877 inch | 0.759 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | SN-PB | SN-PB |
| Contact completed and terminated | GOLD | GOLD |
| Contact point gender | MALE | MALE |
| Contact material | BRASS | BRASS |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 40 mΩ | 40 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| DIN compliance | NO | NO |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V | 500VAC V |
| Durability | 10 Cycles | 10 Cycles |
| Filter function | NO | NO |
| IEC compliance | NO | NO |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω |
| Insulator color | BEIGE | BEIGE |
| insulator material | GLASS FILLED NYLON | GLASS FILLED NYLON |
| MIL compliance | NO | NO |
| Manufacturer's serial number | 87438 | 87438 |
| Plug contact pitch | 0.059 inch | 0.059 inch |
| Plug information | 87439-1400 | 87439-1200 |
| Mixed contacts | NO | NO |
| Installation method | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE |
| PCB row number | 1 | 1 |
| Number of rows loaded | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C | -25 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Plating thickness | 100u inch | 100u inch |
| polarization key | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 1 A | 1 A |
| Guideline | UL, CSA | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 1.5 mm | 1.5 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 14 | 12 |
| UL Flammability Code | 94V-0 | 94V-0 |