Single-Ended Multiplexer, 1 Func, 16 Channel, CMOS, CDIP28
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Vishay |
| package instruction | DIP, DIP28,.6 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SINGLE-ENDED MULTIPLEXER |
| JESD-30 code | R-XDIP-T28 |
| JESD-609 code | e0 |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of channels | 16 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 28 |
| Maximum on-state resistance (Ron) | 500 Ω |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP28,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum signal current | 0.02 A |
| Maximum supply current (Isup) | 7.7 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| Maximum connection time | 1500 ns |
| switch | BREAK-BEFORE-MAKE |
| technology | CMOS |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |





| DG526BK | DG527CJ | DG526AK | DG526CJ | DG526CK | DG527AK | DG527AK/883 | DG527BK | DG527CK | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Single-Ended Multiplexer, 1 Func, 16 Channel, CMOS, CDIP28 | Multiplexers/Switches | Single-Ended Multiplexer, 1 Func, 16 Channel, CMOS, CDIP28 | Multiplexers/Switches | Multiplexers/Switches | Differential Multiplexer, 1 Func, 8 Channel, CMOS, CDIP28 | Multiplexers/Switches | Differential Multiplexer, 1 Func, 8 Channel, CMOS, CDIP28 | Multiplexers/Switches |
| Maker | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |