LS SERIES, 10-INPUT AND-OR-INVERT GATE, PDSO14, PLASTIC, SOP-14
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | SOP, SOP14,.25 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | 2-3-3-2 INPUTS |
| series | LS |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 8.65 mm |
| Load capacitance (CL) | 15 pF |
| Logic integrated circuit type | AND-OR-INVERT GATE |
| MaximumI(ol) | 0.008 A |
| Number of functions | 1 |
| Number of entries | 10 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP14,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 2 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 15 ns |
| propagation delay (tpd) | 15 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Schmitt trigger | NO |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 3.9 mm |
| DM74LS54M | 54LS54DMQM | 54LS54FMQM | DM74LS54N | DM74LS54MX | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | LS SERIES, 10-INPUT AND-OR-INVERT GATE, PDSO14, PLASTIC, SOP-14 | LS SERIES, 10-INPUT AND-OR-INVERT GATE, CDIP14, CERAMIC, DIP-14 | LS SERIES, 10-INPUT AND-OR-INVERT GATE, CDFP14, CERAMIC, DFP-14 | LS SERIES, 10-INPUT AND-OR-INVERT GATE, PDIP14, PLASTIC, DIP-14 | LS SERIES, 10-INPUT AND-OR-INVERT GATE, PDSO14, PLASTIC, SOP-14 |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| package instruction | SOP, SOP14,.25 | DIP, | QFF, | DIP, DIP14,.3 | SOP, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| series | LS | LS | LS | LS | LS |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 | R-CDIP-T14 | R-CDFP-F14 | R-PDIP-T14 | R-PDSO-G14 |
| Logic integrated circuit type | AND-OR-INVERT GATE | AND-OR-INVERT GATE | AND-OR-INVERT GATE | AND-OR-INVERT GATE | AND-OR-INVERT GATE |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of entries | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Number of terminals | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | DIP | QFF | DIP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | IN-LINE | FLATPACK | IN-LINE | SMALL OUTLINE |
| propagation delay (tpd) | 15 ns | 15 ns | 15 ns | 15 ns | 15 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm | 10.16 mm | 2.03 mm | 5.08 mm | 1.75 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | NO | YES | NO | YES |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING | THROUGH-HOLE | FLAT | THROUGH-HOLE | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Other features | 2-3-3-2 INPUTS | - | - | 2-3-3-2 INPUTS | 2-3-3-2 INPUTS |
| length | 8.65 mm | 19.304 mm | - | 19.18 mm | 8.65 mm |
| Load capacitance (CL) | 15 pF | - | - | 15 pF | 15 pF |
| Maximum supply current (ICC) | 2 mA | - | - | 2 mA | 2 mA |
| width | 3.9 mm | 7.62 mm | - | 7.62 mm | 3.9 mm |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 | - |