
General Purpose Inductor, 2.2uH, 20%, 1 Element, SMD, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | YAGEO |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| DC Resistance | 0.065 Ω |
| Nominal inductance(L) | 2.2 µH |
| Inductor Applications | POWER INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum rated current | 2 A |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | YES |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Pure Matte Tin (Sn) |
| Terminal location | DUAL ENDED |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| Test frequency | 0.1 MHz |
| Tolerance | 20% |

| NAS0615T-2R2M-N | NAS0615T-2R6M-N | NAS0615T-3R0M-N | NAS0615T-3R3M-N | |
|---|---|---|---|---|
| Description | General Purpose Inductor, 2.2uH, 20%, 1 Element, SMD, ROHS COMPLIANT | General Purpose Inductor, 2.6uH, 20%, 1 Element, SMD, ROHS COMPLIANT | General Purpose Inductor, 3uH, 20%, 1 Element, SMD, ROHS COMPLIANT | General Purpose Inductor, 3.3uH, 20%, 1 Element, SMD, ROHS COMPLIANT |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Maker | YAGEO | YAGEO | YAGEO | YAGEO |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| DC Resistance | 0.065 Ω | 0.075 Ω | 0.085 Ω | 0.096 Ω |
| Nominal inductance(L) | 2.2 µH | 2.6 µH | 3 µH | 3.3 µH |
| Inductor Applications | POWER INDUCTOR | POWER INDUCTOR | POWER INDUCTOR | POWER INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Maximum rated current | 2 A | 1.8 A | 1.7 A | 1.6 A |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | YES | YES | YES | YES |
| surface mount | YES | YES | YES | YES |
| Terminal location | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED |
| Terminal shape | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND |
| Test frequency | 0.1 MHz | 0.1 MHz | 0.1 MHz | 0.1 MHz |
| Tolerance | 20% | 20% | 20% | 20% |
| Manufacturer's serial number | - | NAS | NAS | NAS |