SWITCHING CONTROLLER, 345kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO10, MSOP-10
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | MSOP |
| package instruction | TSSOP, |
| Contacts | 10 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING CONTROLLER |
| control mode | VOLTAGE-MODE |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 5.5 V |
| Minimum input voltage | 2.25 V |
| Nominal input voltage | 5 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G10 |
| length | 3 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 10 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.07 mm |
| surface mount | YES |
| Switch configuration | PUSH-PULL |
| Maximum switching frequency | 345 kHz |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 3 mm |
| TPS40000DGSTR | TPS40001DGSTR | TPS40000DGS | TPS40002DGS | TPS40001DGS | TPS40002DGSTR | TPS40003DGS | TPS40003DGSTR | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | SWITCHING CONTROLLER, 345kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO10, MSOP-10 | SWITCHING CONTROLLER, 345kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO10, MSOP-10 | SWITCHING CONTROLLER, 345kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO10, MSOP-10 | SWITCHING CONTROLLER, 690kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO10, MSOP-10 | SWITCHING CONTROLLER, 345kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO10, MSOP-10 | SWITCHING CONTROLLER, 690kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO10, MSOP-10 | SWITCHING CONTROLLER, 690kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO10, MSOP-10 | SWITCHING CONTROLLER, 690kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO10, MSOP-10 |
| Parts packaging code | MSOP | MSOP | MSOP | MSOP | MSOP | MSOP | MSOP | MSOP |
| package instruction | TSSOP, | TSSOP, | TSSOP, TSSOP10,.19,20 | TSSOP, TSSOP10,.19,20 | TSSOP, TSSOP10,.19,20 | TSSOP, | TSSOP, TSSOP10,.19,20 | TSSOP, |
| Contacts | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER |
| control mode | VOLTAGE-MODE | VOLTAGE-MODE | VOLTAGE-MODE | VOLTAGE-MODE | VOLTAGE-MODE | VOLTAGE-MODE | VOLTAGE-MODE | VOLTAGE-MODE |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum input voltage | 2.25 V | 2.25 V | 2.25 V | 2.25 V | 2.25 V | 2.25 V | 2.25 V | 2.25 V |
| Nominal input voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G10 | R-PDSO-G10 | R-PDSO-G10 | R-PDSO-G10 | R-PDSO-G10 | R-PDSO-G10 | R-PDSO-G10 | R-PDSO-G10 |
| length | 3 mm | 3 mm | 3 mm | 3 mm | 3 mm | 3 mm | 3 mm | 3 mm |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP | TSSOP | TSSOP | TSSOP | TSSOP | TSSOP | TSSOP | TSSOP |
| Package shape | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.07 mm | 1.07 mm | 1.07 mm | 1.07 mm | 1.07 mm | 1.07 mm | 1.07 mm | 1.07 mm |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Switch configuration | PUSH-PULL | PUSH-PULL | PUSH-PULL | PUSH-PULL | PUSH-PULL | PUSH-PULL | PUSH-PULL | PUSH-PULL |
| Maximum switching frequency | 345 kHz | 345 kHz | 345 kHz | 690 kHz | 345 kHz | 690 kHz | 690 kHz | 690 kHz |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.5 mm | 0.5 mm | 0.5 mm | 0.5 mm | 0.5 mm | 0.5 mm | 0.5 mm | 0.5 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 3 mm | 3 mm | 3 mm | 3 mm | 3 mm | 3 mm | 3 mm | 3 mm |
| Maker | Texas Instruments | - | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |