
LINE TRANSCEIVER, QCC40, 5 X 5 MM, 0.80 MM HEIGHT, 0.40 MM PITCH, LEAD FREE, LLP-40
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | QFN |
| package instruction | HVQCCN, |
| Contacts | 40 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Differential output | NO |
| Number of drives | 1 |
| Input properties | SCHMITT TRIGGER |
| Interface integrated circuit type | LINE TRANSCEIVER |
| Interface standards | GENERAL PURPOSE |
| JESD-30 code | S-XQCC-N40 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 5 mm |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 40 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | HVQCCN |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Certification status | Not Qualified |
| Number of receiver bits | 1 |
| Maximum seat height | 0.8 mm |
| Maximum supply voltage | 3.3 V |
| Minimum supply voltage | 2.9 V |
| Nominal supply voltage | 3 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal surface | Tin (Sn) |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 0.4 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| width | 5 mm |