Fast Page DRAM Module, 1MX40, 80ns, CMOS, SIP-72
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Hitachi (Renesas ) |
| Parts packaging code | MODULE |
| package instruction | SIMM, SSIM72 |
| Contacts | 72 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| access mode | FAST PAGE |
| Maximum access time | 80 ns |
| Other features | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS REFRESH |
| I/O type | COMMON |
| JESD-30 code | R-XSMA-N72 |
| memory density | 41943040 bit |
| Memory IC Type | FAST PAGE DRAM MODULE |
| memory width | 40 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 1 |
| Number of terminals | 72 |
| word count | 1048576 words |
| character code | 1000000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 1MX40 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | SIMM |
| Encapsulate equivalent code | SSIM72 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| refresh cycle | 1024 |
| Maximum standby current | 0.001 A |
| Maximum slew rate | 0.9 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | SINGLE |

| HB56A140BR-8CL | HB56A140BR-7C | HB56A140BR-7CL | HB56A140BR-6C | HB56A140BR-6CL | HB56A140BR-8C | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Fast Page DRAM Module, 1MX40, 80ns, CMOS, SIP-72 | Fast Page DRAM Module, 1MX40, 70ns, CMOS, SIP-72 | Fast Page DRAM Module, 1MX40, 70ns, CMOS, SIP-72 | Fast Page DRAM Module, 1MX40, 60ns, CMOS, SIP-72 | Fast Page DRAM Module, 1MX40, 60ns, CMOS, SIP-72 | Fast Page DRAM Module, 1MX40, 80ns, CMOS, SIP-72 |
| Maker | Hitachi (Renesas ) | Hitachi (Renesas ) | Hitachi (Renesas ) | Hitachi (Renesas ) | Hitachi (Renesas ) | Hitachi (Renesas ) |
| Parts packaging code | MODULE | MODULE | MODULE | MODULE | MODULE | MODULE |
| package instruction | SIMM, SSIM72 | SIMM, SSIM72 | SIMM, SSIM72 | SIMM, SSIM72 | SIMM, SSIM72 | SIMM, SSIM72 |
| Contacts | 72 | 72 | 72 | 72 | 72 | 72 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| access mode | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE |
| Maximum access time | 80 ns | 70 ns | 70 ns | 60 ns | 60 ns | 80 ns |
| Other features | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS REFRESH |
| I/O type | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON |
| JESD-30 code | R-XSMA-N72 | R-XSMA-N72 | R-XSMA-N72 | R-XSMA-N72 | R-XSMA-N72 | R-XSMA-N72 |
| memory density | 41943040 bit | 41943040 bit | 41943040 bit | 41943040 bit | 41943040 bit | 41943040 bit |
| Memory IC Type | FAST PAGE DRAM MODULE | FAST PAGE DRAM MODULE | FAST PAGE DRAM MODULE | FAST PAGE DRAM MODULE | FAST PAGE DRAM MODULE | FAST PAGE DRAM MODULE |
| memory width | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 72 | 72 | 72 | 72 | 72 | 72 |
| word count | 1048576 words | 1048576 words | 1048576 words | 1048576 words | 1048576 words | 1048576 words |
| character code | 1000000 | 1000000 | 1000000 | 1000000 | 1000000 | 1000000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| organize | 1MX40 | 1MX40 | 1MX40 | 1MX40 | 1MX40 | 1MX40 |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Package body material | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | SIMM | SIMM | SIMM | SIMM | SIMM | SIMM |
| Encapsulate equivalent code | SSIM72 | SSIM72 | SSIM72 | SSIM72 | SSIM72 | SSIM72 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| refresh cycle | 1024 | 1024 | 1024 | 1024 | 1024 | 1024 |
| Maximum standby current | 0.001 A | 0.01 A | 0.001 A | 0.01 A | 0.001 A | 0.01 A |
| Maximum slew rate | 0.9 mA | 1 mA | 1 mA | 1.1 mA | 1.1 mA | 0.9 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |