Standard SRAM, 1KX4, 25ns, MOS, CDIP24
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Msis Semiconductor Inc |
| package instruction | DIP, DIP24,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum access time | 25 ns |
| JESD-30 code | R-XDIP-T24 |
| JESD-609 code | e0 |
| memory density | 4096 bit |
| Memory IC Type | STANDARD SRAM |
| memory width | 4 |
| Number of terminals | 24 |
| word count | 1024 words |
| character code | 1000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 1KX4 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP24,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 0.18 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | MOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |