High-speed 8-bit D/A Converter
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | API Technologies |
| package instruction | DIP, |
| Reach Compliance Code | compli |
| Maximum analog output voltage | 10 V |
| Minimum analog output voltage | -10 V |
| Converter type | D/A CONVERTER |
| Enter bit code | BINARY, OFFSET BINARY |
| Input format | PARALLEL, 8 BITS |
| JESD-30 code | R-CDIP-T16 |
| length | 22.8 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.1953% |
| Nominal negative supply voltage | -15 V |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.26 mm |
| Nominal supply voltage | 15 V |
| surface mount | NO |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm |
