DMA Controller, 2 Channel(s), 6MHz, MOS, CDIP48, CERAMIC, DIP-48
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | AMD |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP48,.6 |
| Contacts | 48 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Address bus width | 16 |
| Bus compatibility | Z8000 |
| maximum clock frequency | 6 MHz |
| External data bus width | 16 |
| JESD-30 code | R-CDIP-T48 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of DMA channels | 2 |
| Number of terminals | 48 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP48,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 350 mA |
| Maximum supply voltage | 5.25 V |
| Minimum supply voltage | 4.75 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | MOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | DMA CONTROLLER |

| Z8016ADC | Z8016PC | Z8016DC | Z8016APC | |
|---|---|---|---|---|
| Description | DMA Controller, 2 Channel(s), 6MHz, MOS, CDIP48, CERAMIC, DIP-48 | DMA Controller, 2 Channel(s), 4MHz, MOS, PDIP48, PLASTIC, DIP-48 | DMA Controller, 2 Channel(s), 4MHz, MOS, CDIP48, CERAMIC, DIP-48 | DMA Controller, 2 Channel(s), 6MHz, MOS, PDIP48, PLASTIC, DIP-48 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | AMD | AMD | AMD | AMD |
| Parts packaging code | DIP | DIP | DIP | DIP |
| package instruction | DIP, DIP48,.6 | DIP, DIP48,.6 | DIP, DIP48,.6 | DIP, DIP48,.6 |
| Contacts | 48 | 48 | 48 | 48 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Address bus width | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Bus compatibility | Z8000 | Z8000 | Z8000 | Z8000 |
| maximum clock frequency | 6 MHz | 4 MHz | 4 MHz | 6 MHz |
| External data bus width | 16 | 16 | 16 | 16 |
| JESD-30 code | R-CDIP-T48 | R-PDIP-T48 | R-CDIP-T48 | R-PDIP-T48 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Number of DMA channels | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 48 | 48 | 48 | 48 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP48,.6 | DIP48,.6 | DIP48,.6 | DIP48,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 350 mA | 350 mA | 350 mA | 350 mA |
| Maximum supply voltage | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V |
| Minimum supply voltage | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO |
| technology | MOS | MOS | MOS | MOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | DMA CONTROLLER | DMA CONTROLLER | DMA CONTROLLER | DMA CONTROLLER |