Cache SRAM, 64KX18, 3ns, BICMOS, PPGA100, PLASTIC, PGA-100
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Cypress Semiconductor |
| Parts packaging code | PGA |
| package instruction | PGA, |
| Contacts | 100 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | 3A991.B.2.A |
| Maximum access time | 3 ns |
| Other features | 3.3V GTL COMPATIBLE I/O |
| JESD-30 code | X-PPGA-P100 |
| memory density | 1179648 bit |
| Memory IC Type | CACHE SRAM |
| memory width | 18 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 1 |
| Number of terminals | 100 |
| word count | 65536 words |
| character code | 64000 |
| Operating mode | SYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 64KX18 |
| Exportable | YES |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | PGA |
| Package shape | UNSPECIFIED |
| Package form | GRID ARRAY |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V |
| surface mount | NO |
| technology | BICMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | PIN/PEG |
| Terminal location | PERPENDICULAR |