Rectifier Diode, Schottky, 1 Element, 0.2A, 30V V(RRM), Silicon, SOD-323, 2 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Central Semiconductor |
| Parts packaging code | SOD |
| package instruction | SOD-323, 2 PIN |
| Contacts | 2 |
| Manufacturer packaging code | SOD-323 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 0.55 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G2 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 1 A |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Maximum output current | 0.2 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Maximum power dissipation | 0.25 W |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 30 V |
| surface mount | YES |
| technology | SCHOTTKY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| CMDSH2-3BK | CMDSH2-3TR13 | CMDSH2-3TR13LEADFREE | CMDSH2-3TR | CMDSH2-3TRLEADFREE | CMDSH2-3BKLEADFREE | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Rectifier Diode, Schottky, 1 Element, 0.2A, 30V V(RRM), Silicon, SOD-323, 2 PIN | Rectifier Diode, Schottky, 1 Element, 0.2A, 30V V(RRM), Silicon, SOD-323, 2 PIN | Rectifier Diode, Schottky, 1 Element, 0.2A, 30V V(RRM), Silicon, SOD-323, 2 PIN | Rectifier Diode, Schottky, 1 Element, 0.2A, 30V V(RRM), Silicon, SOD-323, 2 PIN | Rectifier Diode, Schottky, 1 Element, 0.2A, 30V V(RRM), Silicon, SOD-323, 2 PIN | Rectifier Diode, Schottky, 1 Element, 0.2A, 30V V(RRM), Silicon, SOD-323, 2 PIN |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Lead free | Contains lead | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | conform to | incompatible | conform to | conform to |
| Parts packaging code | SOD | SOD | SOD | SOD | SOD | SOD |
| package instruction | SOD-323, 2 PIN | R-PDSO-G2 | SOD-323, 2 PIN | SOD-323, 2 PIN | SOD-323, 2 PIN | R-PDSO-G2 |
| Contacts | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Manufacturer packaging code | SOD-323 | SOD-323 | SOD-323 | SOD-323 | SOD-323 | SOD-323 |
| Reach Compliance Code | not_compliant | not_compliant | compliant | not_compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE |
| JESD-30 code | R-PDSO-G2 | R-PDSO-G2 | R-PDSO-G2 | R-PDSO-G2 | R-PDSO-G2 | R-PDSO-G2 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e3 | e0 | e3 | e3 |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C |
| Maximum output current | 0.2 A | 0.2 A | 0.2 A | 0.2 A | 0.2 A | 0.2 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | 260 | NOT SPECIFIED | 260 | 260 |
| Maximum power dissipation | 0.25 W | 0.25 W | 0.25 W | 0.25 W | 0.25 W | 0.25 W |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 30 V | 30 V | 30 V | 30 V | 30 V | 30 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Matte Tin (Sn) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | 10 | NOT SPECIFIED | 10 | 10 |
| Maker | Central Semiconductor | Central Semiconductor | Central Semiconductor | - | - | Central Semiconductor |
| Maximum forward voltage (VF) | 0.55 V | - | - | 0.55 V | 0.55 V | 0.55 V |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 1 A | - | - | 1 A | 1 A | 1 A |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 | 1 | - |
| Humidity sensitivity level | - | - | 1 | 1 | 1 | 1 |