PTC Thermistor, 25ohm, Surface Mount, CHIP
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | TE Connectivity |
| package instruction | CHIP |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | RESISTANCE VALUE 25 OHM AT 20 DEG CEL |
| JESD-609 code | e0 |
| Manufacturer's serial number | MICROSMD |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package height | 0.85 mm |
| Package length | 3.43 mm |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| Package width | 2.8 mm |
| method of packing | TR |
| physical size | 3.43mm x 2.8mm x 0.85mm |
| Guideline | UL, CSA |
| resistance | 25 Ω |
| Resistor type | PTC THERMISTOR |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal location | DUAL |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| Thermistor Applications | OVERLOAD PROTECTION |
| Operating Voltage | 30 V |
