TRANSISTOR UHF BAND, Si, NPN, RF SMALL SIGNAL TRANSISTOR, BIP RF Small Signal
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | NXP |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | LOW NOISE |
| Maximum collector current (IC) | 0.05 A |
| Collector-emitter maximum voltage | 12 V |
| Configuration | SINGLE |
| Minimum DC current gain (hFE) | 40 |
| highest frequency band | ULTRA HIGH FREQUENCY BAND |
| JESD-30 code | O-CRMW-F4 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 4 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| Package shape | ROUND |
| Package form | MICROWAVE |
| Polarity/channel type | NPN |
| Maximum power dissipation(Abs) | 0.35 W |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | YES |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal location | RADIAL |
| transistor applications | AMPLIFIER |
| Transistor component materials | SILICON |
| Nominal transition frequency (fT) | 6000 MHz |
| BFP91A | BFG93A/XR-T | BFP96 | BFQ52 | BFQ52,112 | BFG92A-T | BFQ53 | BFQ24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | TRANSISTOR UHF BAND, Si, NPN, RF SMALL SIGNAL TRANSISTOR, BIP RF Small Signal | TRANSISTOR L BAND, Si, NPN, RF SMALL SIGNAL TRANSISTOR, BIP RF Small Signal | TRANSISTOR UHF BAND, Si, NPN, RF SMALL SIGNAL TRANSISTOR, BIP RF Small Signal | TRANSISTOR UHF BAND, Si, PNP, RF SMALL SIGNAL TRANSISTOR, TO-72, BIP RF Small Signal | RF Small Signal Bipolar Transistor, 0.025A I(C), 1-Element, Ultra High Frequency Band, Silicon, PNP, TO-72 | TRANSISTOR L BAND, Si, NPN, RF SMALL SIGNAL TRANSISTOR, BIP RF Small Signal | TRANSISTOR UHF BAND, Si, NPN, RF SMALL SIGNAL TRANSISTOR, TO-72, BIP RF Small Signal | TRANSISTOR UHF BAND, Si, PNP, RF SMALL SIGNAL TRANSISTOR, TO-72, BIP RF Small Signal |
| Reach Compliance Code | compliant | unknow | compliant | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Other features | LOW NOISE | HIGH RELIABILITY | LOW NOISE | LOW NOISE | LOW NOISE | HIGH RELIABILITY | LOW NOISE | LOW NOISE |
| Maximum collector current (IC) | 0.05 A | 0.035 A | 0.1 A | 0.025 A | 0.025 A | 0.025 A | 0.025 A | 0.035 A |
| Collector-emitter maximum voltage | 12 V | 12 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 12 V |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| highest frequency band | ULTRA HIGH FREQUENCY BAND | L BAND | ULTRA HIGH FREQUENCY BAND | ULTRA HIGH FREQUENCY BAND | ULTRA HIGH FREQUENCY BAND | L BAND | ULTRA HIGH FREQUENCY BAND | ULTRA HIGH FREQUENCY BAND |
| JESD-30 code | O-CRMW-F4 | R-PDSO-G4 | O-CRMW-F4 | O-MBCY-W3 | O-MBCY-W3 | R-PDSO-G4 | O-MBCY-W3 | O-MBCY-W3 |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 4 | 4 | 4 | 3 | 3 | 4 | 3 | 3 |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | METAL | METAL | PLASTIC/EPOXY | METAL | METAL |
| Package shape | ROUND | RECTANGULAR | ROUND | ROUND | ROUND | RECTANGULAR | ROUND | ROUND |
| Package form | MICROWAVE | SMALL OUTLINE | MICROWAVE | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | SMALL OUTLINE | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL |
| Polarity/channel type | NPN | NPN | NPN | PNP | PNP | NPN | NPN | PNP |
| surface mount | YES | YES | YES | NO | NO | YES | NO | NO |
| Terminal form | FLAT | GULL WING | FLAT | WIRE | WIRE | GULL WING | WIRE | WIRE |
| Terminal location | RADIAL | DUAL | RADIAL | BOTTOM | BOTTOM | DUAL | BOTTOM | BOTTOM |
| transistor applications | AMPLIFIER | AMPLIFIER | AMPLIFIER | AMPLIFIER | AMPLIFIER | AMPLIFIER | AMPLIFIER | AMPLIFIER |
| Transistor component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Nominal transition frequency (fT) | 6000 MHz | 6000 MHz | 5000 MHz | 5000 MHz | 5000 MHz | 5000 MHz | 5000 MHz | 5000 MHz |
| Maker | NXP | - | NXP | NXP | NXP | NXP | NXP | NXP |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| package instruction | - | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G4 | - | CYLINDRICAL, O-MBCY-W3 | CYLINDRICAL, O-MBCY-W3 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G4 | CYLINDRICAL, O-MBCY-W3 | CYLINDRICAL, O-MBCY-W3 |
| Shell connection | - | COLLECTOR | - | SHIELD | - | COLLECTOR | SHIELD | SHIELD |