Standard SRAM, 64KX32, 6ns, CMOS, PQFP100, MO-136, TQFP-100
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Winbond Electronics Corporation |
| Parts packaging code | QFP |
| package instruction | LQFP, |
| Contacts | 100 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | 3A991.B.2.A |
| Maximum access time | 6 ns |
| JESD-30 code | R-PQFP-G100 |
| length | 20 mm |
| memory density | 2097152 bit |
| Memory IC Type | STANDARD SRAM |
| memory width | 32 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 100 |
| word count | 65536 words |
| character code | 64000 |
| Operating mode | SYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 64KX32 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | LQFP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK, LOW PROFILE |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.6 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 3.465 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3.135 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | QUAD |
| width | 14 mm |
| W25P025AD-6F | W25P025AF-6F | W25P025AD-7F | W25P025AF-7F | W25P025AF-6 | W25P025AD-6 | W25P025AD-7 | W25P025AF-7 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Standard SRAM, 64KX32, 6ns, CMOS, PQFP100, MO-136, TQFP-100 | Standard SRAM, 64KX32, 6ns, CMOS, PQFP100, MO-108, QFP-100 | Standard SRAM, 64KX32, 7ns, CMOS, PQFP100, MO-136, TQFP-100 | Standard SRAM, 64KX32, 7ns, CMOS, PQFP100, MO-108, QFP-100 | Standard SRAM, 64KX32, 6ns, CMOS, PQFP100, MO-108, QFP-100 | Standard SRAM, 64KX32, 6ns, CMOS, PQFP100, MO-136, TQFP-100 | Standard SRAM, 64KX32, 7ns, CMOS, PQFP100, MO-136, TQFP-100 | Standard SRAM, 64KX32, 7ns, CMOS, PQFP100, MO-108, QFP-100 |
| Maker | Winbond Electronics Corporation | Winbond Electronics Corporation | Winbond Electronics Corporation | Winbond Electronics Corporation | Winbond Electronics Corporation | Winbond Electronics Corporation | Winbond Electronics Corporation | Winbond Electronics Corporation |
| Parts packaging code | QFP | QFP | QFP | QFP | QFP | QFP | QFP | QFP |
| package instruction | LQFP, | QFP, | LQFP, | QFP, | QFP, | LQFP, | LQFP, | QFP, |
| Contacts | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | 3A991.B.2.A | 3A991.B.2.A | 3A991.B.2.A | 3A991.B.2.A | 3A991.B.2.A | 3A991.B.2.A | 3A991.B.2.A | 3A991.B.2.A |
| Maximum access time | 6 ns | 6 ns | 7 ns | 7 ns | 6 ns | 6 ns | 7 ns | 7 ns |
| JESD-30 code | R-PQFP-G100 | R-PQFP-G100 | R-PQFP-G100 | R-PQFP-G100 | R-PQFP-G100 | R-PQFP-G100 | R-PQFP-G100 | R-PQFP-G100 |
| length | 20 mm | 20 mm | 20 mm | 20 mm | 20 mm | 20 mm | 20 mm | 20 mm |
| memory density | 2097152 bit | 2097152 bit | 2097152 bit | 2097152 bit | 2097152 bit | 2097152 bit | 2097152 bit | 2097152 bit |
| Memory IC Type | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM |
| memory width | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| word count | 65536 words | 65536 words | 65536 words | 65536 words | 65536 words | 65536 words | 65536 words | 65536 words |
| character code | 64000 | 64000 | 64000 | 64000 | 64000 | 64000 | 64000 | 64000 |
| Operating mode | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| organize | 64KX32 | 64KX32 | 64KX32 | 64KX32 | 64KX32 | 64KX32 | 64KX32 | 64KX32 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | LQFP | QFP | LQFP | QFP | QFP | LQFP | LQFP | QFP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK, LOW PROFILE | FLATPACK | FLATPACK, LOW PROFILE | FLATPACK | FLATPACK | FLATPACK, LOW PROFILE | FLATPACK, LOW PROFILE | FLATPACK |
| Parallel/Serial | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.6 mm | 3.32 mm | 1.6 mm | 3.32 mm | 3.32 mm | 1.6 mm | 1.6 mm | 3.32 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 3.465 V | 3.465 V | 3.465 V | 3.465 V | 3.465 V | 3.465 V | 3.465 V | 3.465 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3.135 V | 3.135 V | 3.135 V | 3.135 V | 3.135 V | 3.135 V | 3.135 V | 3.135 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | OTHER | OTHER | OTHER | OTHER | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm | 0.65 mm | 0.65 mm | 0.65 mm | 0.65 mm | 0.65 mm | 0.65 mm | 0.65 mm |
| Terminal location | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD |
| width | 14 mm | 14 mm | 14 mm | 14 mm | 14 mm | 14 mm | 14 mm | 14 mm |