SRAM Card, 6MX8, 150ns, CMOS,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | EDI [Electronic devices inc.] |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum access time | 150 ns |
| Other features | CONFIGURABLE AS 3M X 16 |
| JESD-30 code | X-XXMA-X68 |
| memory density | 50331648 bit |
| Memory IC Type | SRAM CARD |
| memory width | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 68 |
| word count | 6291456 words |
| character code | 6000000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| organize | 6MX8 |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| Package shape | UNSPECIFIED |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | UNSPECIFIED |
| Terminal location | UNSPECIFIED |