PCM Codec, A/MU-Law, 1-Func, CMOS, PDIP40, PLASTIC, DIP-40
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | AMD |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP40,.6 |
| Contacts | 40 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Law of compression and extension | A/MU-LAW |
| filter | YES |
| JESD-30 code | R-PDIP-T40 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 52.324 mm |
| linear encoding | NOT AVAILABLE |
| Negative supply voltage rating | -5 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 40 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP40,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | +-5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.715 mm |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Telecom integrated circuit types | PCM CODEC |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 15.24 mm |
| AM79C02PI | AM79C02ADI | AM79C02API | AM79C02AJI | AM79C02AJC/TR | AM79C02JI | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | PCM Codec, A/MU-Law, 1-Func, CMOS, PDIP40, PLASTIC, DIP-40 | PCM Codec, 1-Func, CDIP40, CERAMIC, DIP-40 | PCM Codec, 1-Func, PDIP40, PLASTIC, DIP-40 | PCM Codec, 1-Func, PQCC44, PLASTIC, LCC-44 | PCM Codec, A/MU-Law, 1-Func, PQCC44, PLASTIC, LCC-44 | PCM Codec, A/MU-Law, 1-Func, CMOS, PQCC44, PLASTIC, LCC-44 |
| Parts packaging code | DIP | DIP | DIP | LCC | LCC | LCC |
| package instruction | DIP, DIP40,.6 | DIP, | DIP, | QCCJ, | QCCJ, | QCCJ, LDCC44,.7SQ |
| Contacts | 40 | 40 | 40 | 44 | 44 | 44 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknow |
| JESD-30 code | R-PDIP-T40 | R-GDIP-T40 | R-PDIP-T40 | S-PQCC-J44 | S-PQCC-J44 | S-PQCC-J44 |
| length | 52.324 mm | 52.2605 mm | 52.324 mm | 16.5862 mm | 16.5862 mm | 16.5862 mm |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 40 | 40 | 40 | 44 | 44 | 44 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 70 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | - | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | QCCJ | QCCJ | QCCJ |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | SQUARE | SQUARE |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.715 mm | 5.588 mm | 5.715 mm | 4.57 mm | 4.445 mm | 4.57 mm |
| surface mount | NO | NO | NO | YES | YES | YES |
| Telecom integrated circuit types | PCM CODEC | PCM CODEC | PCM CODEC | PCM CODEC | PCM CODEC | PCM CODEC |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | J BEND | J BEND | J BEND |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | QUAD | QUAD | QUAD |
| width | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 16.5862 mm | 16.5862 mm | 16.5862 mm |