Board Connector, 20 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Plug
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknow |
| Board mount options | PEG |
| body width | 0.142 inch |
| subject depth | 0.173 inch |
| body length | 0.648 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 300VAC V |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Manufacturer's serial number | PRD002 |
| Plug contact pitch | 0.05 inch |
| Match contact row spacing | 0.05 inch |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 1.27 mm |
| Plating thickness | FLASH inch |
| Rated current (signal) | 1 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 20 |
| Base Number Matches | 1 |
| PRD002-P1002GF-KP | MR10X4301FQL | PRD002-P4802GF-KP | PRD002-P2002GF-KP | PRD002-P0702GF-KP | PRD002-P1102GF-KP | PRD002-P1302GF-KP | PRD002-P1202GF-KP | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Board Connector, 20 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Plug | Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.5W, 4300ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1210, CHIP | Board Connector, 96 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Plug | Board Connector, 40 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Plug | Board Connector, 14 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Plug | Board Connector, 22 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Plug | Board Connector, 26 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Plug | Board Connector, 24 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Plug |
| Reach Compliance Code | unknow | compliant | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 155 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -55 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Guideline | UL | AEC-Q200 | UL | UL | UL | UL | UL | UL |
| Board mount options | PEG | - | PEG | PEG | PEG | PEG | PEG | PEG |
| body width | 0.142 inch | - | 0.142 inch | 0.142 inch | 0.142 inch | 0.142 inch | 0.142 inch | 0.142 inch |
| subject depth | 0.173 inch | - | 0.173 inch | 0.173 inch | 0.173 inch | 0.173 inch | 0.173 inch | 0.173 inch |
| body length | 0.648 inch | - | 2.548 inch | 1.148 inch | 0.498 inch | 0.698 inch | 0.798 inch | 0.748 inch |
| Body/casing type | PLUG | - | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | - | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU | - | AU | AU | AU | AU | AU | AU |
| Contact point gender | FEMALE | - | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE | - | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ | - | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT | - | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 300VAC V | - | 300VAC V | 300VAC V | 300VAC V | 300VAC V | 300VAC V | 300VAC V |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω | - | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω |
| Manufacturer's serial number | PRD002 | - | PRD002 | PRD002 | PRD002 | PRD002 | PRD002 | PRD002 |
| Plug contact pitch | 0.05 inch | - | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch |
| Match contact row spacing | 0.05 inch | - | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch |
| Installation method | STRAIGHT | - | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | - | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | - | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE |
| PCB row number | 2 | - | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of rows loaded | 2 | - | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 1.27 mm | - | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Plating thickness | FLASH inch | - | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch |
| Rated current (signal) | 1 A | - | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A |
| reliability | COMMERCIAL | - | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 1.27 mm | - | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Termination type | SOLDER | - | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 20 | - | 96 | 40 | 14 | 22 | 26 | 24 |
| Objectid | - | 145047755099 | - | - | 304299453 | 304299457 | 304299459 | 304299458 |
| ECCN code | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |