IC HCT SERIES, 8-BIT TRANSCEIVER, TRUE OUTPUT, PDIP20, 0.300 INCH, PLASTIC, DIP-20, Bus Driver/Transceiver
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Toshiba Semiconductor |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP20,.3 |
| Contacts | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | WITH DIRECTION CONTROL |
| Control type | COMMON CONTROL |
| Counting direction | BIDIRECTIONAL |
| series | HCT |
| JESD-30 code | R-PDIP-T20 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 24.6 mm |
| Load capacitance (CL) | 150 pF |
| Logic integrated circuit type | BUS TRANSCEIVER |
| MaximumI(ol) | 0.006 A |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 38 ns |
| propagation delay (tpd) | 38 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.45 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| translate | N/A |
| width | 7.62 mm |
| TC74HCT643AP | TC74HCT643AF | TC74HCT643AFW | |
|---|---|---|---|
| Description | IC HCT SERIES, 8-BIT TRANSCEIVER, TRUE OUTPUT, PDIP20, 0.300 INCH, PLASTIC, DIP-20, Bus Driver/Transceiver | IC HCT SERIES, 8-BIT TRANSCEIVER, TRUE OUTPUT, PDSO20, 0.300 INCH, PLASTIC, SOIC-20, Bus Driver/Transceiver | IC HCT SERIES, 8-BIT TRANSCEIVER, TRUE OUTPUT, PDSO16, 0.300 INCH, PLASTIC, SOIC-20, Bus Driver/Transceiver |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Toshiba Semiconductor | Toshiba Semiconductor | Toshiba Semiconductor |
| Parts packaging code | DIP | SOIC | SOIC |
| package instruction | DIP, DIP20,.3 | SOP, SOP20,.3 | SOP, SOP20,.4 |
| Contacts | 20 | 20 | 16 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| Other features | WITH DIRECTION CONTROL | WITH DIRECTION CONTROL | WITH DIRECTION CONTROL |
| Control type | COMMON CONTROL | COMMON CONTROL | COMMON CONTROL |
| Counting direction | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL |
| series | HCT | HCT | HCT |
| JESD-30 code | R-PDIP-T20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G16 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 |
| length | 24.6 mm | 12.8 mm | 12.8 mm |
| Load capacitance (CL) | 150 pF | 150 pF | 150 pF |
| Logic integrated circuit type | BUS TRANSCEIVER | BUS TRANSCEIVER | BUS TRANSCEIVER |
| MaximumI(ol) | 0.006 A | 0.006 A | 0.006 A |
| Number of digits | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | SOP | SOP |
| Encapsulate equivalent code | DIP20,.3 | SOP20,.3 | SOP20,.4 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 38 ns | 38 ns | 38 ns |
| propagation delay (tpd) | 38 ns | 38 ns | 38 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.45 mm | 1.8 mm | 2.65 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| translate | N/A | N/A | N/A |
| width | 7.62 mm | 5.3 mm | 7.5 mm |