IC LINE TRANSCEIVER, PDSO8, PLASTIC, SOP-8, Line Driver or Receiver
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | PLASTIC, SOP-8 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Differential output | YES |
| Number of drives | 1 |
| High level input current maximum value | 0.000002 A |
| Input properties | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Interface integrated circuit type | LINE TRANSCEIVER |
| Interface standards | EIA-422; EIA-485; TIA-485 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 4.9 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Minimum output swing | 1.5 V |
| Maximum output low current | 0.004 A |
| Output polarity | COMPLEMENTARY |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP8,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 235 |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum receive delay | 320 ns |
| Number of receiver bits | 1 |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| Maximum slew rate | 0.9 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 |
| maximum transmission delay | 65 ns |
| width | 3.9 mm |
| DS485TMX | DS485MX | |
|---|---|---|
| Description | IC LINE TRANSCEIVER, PDSO8, PLASTIC, SOP-8, Line Driver or Receiver | IC LINE TRANSCEIVER, PDSO8, PLASTIC, SOP-8, Line Driver or Receiver |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | PLASTIC, SOP-8 | PLASTIC, SOP-8 |
| Reach Compliance Code | not_compliant | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 |
| Differential output | YES | YES |
| Number of drives | 1 | 1 |
| High level input current maximum value | 0.000002 A | 0.000002 A |
| Input properties | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Interface integrated circuit type | LINE TRANSCEIVER | LINE TRANSCEIVER |
| Interface standards | EIA-422; EIA-485; TIA-485 | EIA-422; EIA-485; TIA-485 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e0 | e0 |
| length | 4.9 mm | 4.9 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 | 1 |
| Number of functions | 1 | 1 |
| Number of terminals | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 70 °C |
| Minimum output swing | 1.5 V | 1.5 V |
| Maximum output low current | 0.004 A | 0.004 A |
| Output polarity | COMPLEMENTARY | COMPLEMENTARY |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP8,.25 | SOP8,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 235 | 235 |
| power supply | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum receive delay | 320 ns | 320 ns |
| Number of receiver bits | 1 | 1 |
| Maximum seat height | 1.75 mm | 1.75 mm |
| Maximum slew rate | 0.9 mA | 0.9 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 | 30 |
| maximum transmission delay | 65 ns | 65 ns |
| width | 3.9 mm | 3.9 mm |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| DS485TM | National Semiconductor(TI ) | LINE TRANSCEIVER, PDSO8 |
| DS485TM | Rochester Electronics | LINE TRANSCEIVER, PDSO8, PLASTIC, SOP-8 |
| DS485M | Rochester Electronics | LINE TRANSCEIVER, PDSO8, PLASTIC, SOP-8 |
| DS485MX/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | Low-Power RS-485/RS-422 Multipoint Transceiver 8-SOIC 0 to 70 |
| DS485M | Texas Instruments(德州仪器) | Low-Power RS-485/RS-422 Multipoint Transceiver 8-SOIC 0 to 70 |
| DS485TM | Texas Instruments(德州仪器) | Low-Power RS-485/RS-422 Multipoint Transceiver 8-SOIC -40 to 85 |
| DS485M/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | Low-Power RS-485/RS-422 Multipoint Transceiver 8-SOIC 0 to 70 |
| DS485TMX | Texas Instruments(德州仪器) | RS-422/RS-485 Interface IC LOW-PWR RS-485/RS- 422 MULTIPOINT XCVR |
| DS485TM/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | Low-Power RS-485/RS-422 Multipoint Transceiver 8-SOIC -40 to 85 |
| DS485MX | Texas Instruments(德州仪器) | RS-422/RS-485 Interface IC Low-Power RS-485/RS-422 Multipoint Transceiver 8-SOIC -40 to 85 |
| DS485TMX/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | Low-Power RS-485/RS-422 Multipoint Transceiver 8-SOIC -40 to 85 |
| DS485TM/NOPB | National Semiconductor(TI ) | IC LINE TRANSCEIVER, PDSO8, PLASTIC, SOP-8, Line Driver or Receiver |
| DS485M/NOPB | National Semiconductor(TI ) | IC LINE TRANSCEIVER, PDSO8, PLASTIC, SOP-8, Line Driver or Receiver |
| DS485MX | National Semiconductor(TI ) | IC LINE TRANSCEIVER, PDSO8, PLASTIC, SOP-8, Line Driver or Receiver |
| DS485MX/NOPB | National Semiconductor(TI ) | IC LINE TRANSCEIVER, PDSO8, SOIC-8, Line Driver or Receiver |
| DS485M | National Semiconductor(TI ) | LINE TRANSCEIVER, PDSO8 |
| DS485TMX/NOPB | National Semiconductor(TI ) | IC LINE TRANSCEIVER, PDSO8, SOIC-8, Line Driver or Receiver |
| MAX3083EESD | Rochester Electronics | LINE TRANSCEIVER, PDSO14, SO-14 |