2180 SERIES, LOW SKEW CLOCK DRIVER, 2 TRUE OUTPUT(S), 0 INVERTED OUTPUT(S), DSO8, LLP-8
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | HVSON, |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Samacsys Description | Dual Clock Buffer |
| series | 2180 |
| Input adjustment | STANDARD |
| JESD-30 code | S-XDSO-N8 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 3 mm |
| Logic integrated circuit type | LOW SKEW CLOCK DRIVER |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 2 |
| Number of inverted outputs | |
| Number of terminals | 8 |
| Actual output times | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | HVSON |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 0.8 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2.4 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 2.7 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 3 mm |
| minfmax | 75 MHz |
| LMH2180SD | LMH2180SDE | LMH2180TM | LMH2180TMX | |
|---|---|---|---|---|
| Description | 2180 SERIES, LOW SKEW CLOCK DRIVER, 2 TRUE OUTPUT(S), 0 INVERTED OUTPUT(S), DSO8, LLP-8 | 2180 SERIES, LOW SKEW CLOCK DRIVER, 2 TRUE OUTPUT(S), 0 INVERTED OUTPUT(S), DSO8, LLP-8 | 2180 SERIES, LOW SKEW CLOCK DRIVER, 2 TRUE OUTPUT(S), 0 INVERTED OUTPUT(S), PBGA8, MICRO, SMD-8 | 2180 SERIES, LOW SKEW CLOCK DRIVER, 2 TRUE OUTPUT(S), 0 INVERTED OUTPUT(S), PBGA8, MICRO, SMD-8 |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SOIC | SOIC | BGA | BGA |
| package instruction | HVSON, | HVSON, | VFBGA, | VFBGA, |
| Contacts | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Reach Compliance Code | not_compliant | compliant | unknown | unknown |
| series | 2180 | 2180 | 2180 | 2180 |
| Input adjustment | STANDARD | STANDARD | STANDARD | STANDARD |
| JESD-30 code | S-XDSO-N8 | S-XDSO-N8 | S-PBGA-B8 | S-PBGA-B8 |
| length | 3 mm | 3 mm | 1.215 mm | 1.215 mm |
| Logic integrated circuit type | LOW SKEW CLOCK DRIVER | LOW SKEW CLOCK DRIVER | LOW SKEW CLOCK DRIVER | LOW SKEW CLOCK DRIVER |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Actual output times | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | HVSON | HVSON | VFBGA | VFBGA |
| Package shape | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE |
| Package form | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE | GRID ARRAY, VERY THIN PROFILE, FINE PITCH | GRID ARRAY, VERY THIN PROFILE, FINE PITCH |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.675 mm | 0.675 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2.4 V | 2.4 V | 2.4 V | 2.4 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 2.7 V | 2.7 V | 2.7 V | 2.7 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | NO LEAD | NO LEAD | BALL | BALL |
| Terminal pitch | 0.5 mm | 0.5 mm | 0.4 mm | 0.4 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | BOTTOM | BOTTOM |
| width | 3 mm | 3 mm | 1.215 mm | 1.215 mm |
| minfmax | 75 MHz | 75 MHz | 75 MHz | 75 MHz |