J-Kbar Flip-Flop, TTL/H/L Series, 1-Func, Negative Edge Triggered, 4-Bit, True Output, TTL, CDIP20, DIP-20
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Rochester Electronics |
| package instruction | DIP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | SEPARATE CLOCK FOR EACH BIT |
| series | TTL/H/L |
| JESD-30 code | R-GDIP-T20 |
| length | 24.195 mm |
| Logic integrated circuit type | J-KBAR FLIP-FLOP |
| Number of digits | 4 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| propagation delay (tpd) | 30 ns |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Trigger type | NEGATIVE EDGE |
| width | 7.62 mm |
| minfmax | 35 MHz |
| SN74276J | SN74265J4 | SN74273J | SN74LS273FN | SN74265J | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | J-Kbar Flip-Flop, TTL/H/L Series, 1-Func, Negative Edge Triggered, 4-Bit, True Output, TTL, CDIP20, DIP-20 | AND/NAND Gate | D Flip-Flop, TTL/H/L Series, 1-Func, Positive Edge Triggered, 8-Bit, True Output, TTL, CDIP20, DIP-20 | D Flip-Flop, LS Series, 1-Func, Positive Edge Triggered, 8-Bit, True Output, TTL, PQCC20, QCC-20 | AND/NAND Gate, TTL/H/L Series, 2-Func, 2-Input, TTL, CDIP16, DIP-16 |
| Maker | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics |
| package instruction | DIP, | , | DIP, | QCCJ, | DIP, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknow | unknow |
| Logic integrated circuit type | J-KBAR FLIP-FLOP | AND/NAND GATE | D FLIP-FLOP | D FLIP-FLOP | AND/NAND GATE |
| series | TTL/H/L | - | TTL/H/L | LS | TTL/H/L |
| JESD-30 code | R-GDIP-T20 | - | R-GDIP-T20 | S-PQCC-J20 | R-GDIP-T16 |
| length | 24.195 mm | - | 24.195 mm | 8.9662 mm | 19.56 mm |
| Number of digits | 4 | - | 8 | 8 | - |
| Number of functions | 1 | - | 1 | 1 | 2 |
| Number of terminals | 20 | - | 20 | 20 | 16 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | - | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Output polarity | TRUE | - | TRUE | TRUE | - |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | - | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP | - | DIP | QCCJ | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | - | IN-LINE | CHIP CARRIER | IN-LINE |
| propagation delay (tpd) | 30 ns | - | 27 ns | 27 ns | 18 ns |
| Maximum seat height | 5.08 mm | - | 5.08 mm | 4.57 mm | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V | - | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V | - | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | - | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | - | NO | YES | NO |
| technology | TTL | - | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL | - | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | - | THROUGH-HOLE | J BEND | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | - | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | - | DUAL | QUAD | DUAL |
| Trigger type | NEGATIVE EDGE | - | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | - |
| width | 7.62 mm | - | 7.62 mm | 8.9662 mm | 7.62 mm |
| minfmax | 35 MHz | - | 30 MHz | 30 MHz | - |