
Rectifier Diode, Schottky, 0.12A, 40V V(RRM),
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Infineon |
| Objectid | 105329281 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| compound_id | 181899290 |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 0.35 V |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 0.8 A |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Maximum output current | 0.12 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 40 V |
| Maximum reverse recovery time | 0.005 µs |
| surface mount | YES |
| technology | SCHOTTKY |

| BAT64-04W-E6327 | BAT64-02W-H6327 | BAT64-06W-E6327 | BAT64-04E6327XT | BAT6404WE6327XT | BAT64-05W-E6433 | BAT64-05W-E6327 | BAT6405WE6327XT | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Rectifier Diode, Schottky, 0.12A, 40V V(RRM), | Rectifier Diode, Schottky, 1 Element, 0.25A, 40V V(RRM), Silicon, ROHS COMPLIANT, SCD-80, 2 PIN | Rectifier Diode, Schottky, 0.12A, 40V V(RRM), | Rectifier Diode, Schottky, 2 Element, 0.12A, 40V V(RRM), Silicon, | Rectifier Diode, Schottky, 2 Element, 0.25A, 40V V(RRM), Silicon, ROHS COMPLIANT PACKAGE-3 | Rectifier Diode, Schottky, 0.12A, 40V V(RRM), | Rectifier Diode, Schottky, 0.12A, 40V V(RRM), | Rectifier Diode, Schottky, 2 Element, 0.25A, 40V V(RRM), Silicon, ROHS COMPLIANT PACKAGE-3 |
| Maker | Infineon | Infineon | Infineon | Infineon | Infineon | Infineon | Infineon | Infineon |
| Reach Compliance Code | unknown | compliant | unknown | compliant | compliant | compliant | unknown | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Diode type | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE |
| Maximum operating temperature | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C |
| Maximum output current | 0.12 A | 0.25 A | 0.12 A | 0.12 A | 0.25 A | 0.12 A | 0.12 A | 0.25 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 40 V | 40 V | 40 V | 40 V | 40 V | 40 V | 40 V | 40 V |
| Maximum reverse recovery time | 0.005 µs | 0.005 µs | 0.005 µs | 0.005 µs | 0.005 µs | 0.005 µs | 0.005 µs | 0.005 µs |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | - | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Maximum forward voltage (VF) | 0.35 V | 0.35 V | 0.35 V | - | - | 0.35 V | 0.35 V | - |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 0.8 A | 0.8 A | 0.8 A | - | - | 0.8 A | 0.8 A | - |