SP3T, 6700MHz Min, 7400MHz Max, 1.6dB Insertion Loss-Max
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Cobham PLC |
| Objectid | 1440610735 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| compound_id | 178691120 |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| Maximum input power (CW) | 30 dBm |
| Maximum insertion loss | 1.6 dB |
| Maximum operating frequency | 7400 MHz |
| Minimum operating frequency | 6700 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| RF/Microwave Device Types | SP3T |
| Maximum voltage standing wave ratio | 1.5 |