Sample and Hold Circuit
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | ADI |
| package instruction | , CAN8,.2 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Nominal acquisition time | 16 µs |
| Amplifier type | SAMPLE AND HOLD CIRCUIT |
| Maximum analog input voltage | 11.5 V |
| Minimum analog input voltage | -11.5 V |
| JESD-30 code | O-MBCY-W8 |
| Negative supply voltage upper limit | -18 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | METAL |
| Encapsulate equivalent code | CAN8,.2 |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Sample and hold/Track and hold | SAMPLE |
| Maximum slew rate | 6.5 mA |
| Supply voltage upper limit | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | BOTTOM |
| LF398H | LF398N8 | LF198AH | LF198H | LF398AN8 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | Sample and Hold Circuit | Sample and Hold Circuit | Sample and Hold Circuit | Sample and Hold Circuit | Sample and Hold Circuit |
| package instruction | , CAN8,.2 | DIP, DIP8,.3 | CAN-8 | CAN-8 | DIP, DIP8,.3 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | unknown | unknown | compliant |
| Nominal acquisition time | 16 µs | 16 µs | 16 µs | 16 µs | 16 µs |
| Amplifier type | SAMPLE AND HOLD CIRCUIT | SAMPLE AND HOLD CIRCUIT | SAMPLE AND HOLD CIRCUIT | SAMPLE AND HOLD CIRCUIT | SAMPLE AND HOLD CIRCUIT |
| Maximum analog input voltage | 11.5 V | 11.5 V | 11.5 V | 11.5 V | 11.5 V |
| Minimum analog input voltage | -11.5 V | -11.5 V | -11.5 V | -11.5 V | -11.5 V |
| JESD-30 code | O-MBCY-W8 | R-PDIP-T8 | O-MBCY-W8 | O-MBCY-W8 | R-PDIP-T8 |
| Negative supply voltage upper limit | -18 V | -18 V | -18 V | -18 V | -18 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 125 °C | 125 °C | 70 °C |
| Package body material | METAL | PLASTIC/EPOXY | METAL | METAL | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND | RECTANGULAR | ROUND | ROUND | RECTANGULAR |
| Package form | CYLINDRICAL | IN-LINE | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | IN-LINE |
| Sample and hold/Track and hold | SAMPLE | SAMPLE | SAMPLE | SAMPLE | SAMPLE |
| Maximum slew rate | 6.5 mA | 6.5 mA | 5.5 mA | 5.5 mA | 6.5 mA |
| Supply voltage upper limit | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL |
| Terminal form | WIRE | THROUGH-HOLE | WIRE | WIRE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | BOTTOM | DUAL | BOTTOM | BOTTOM | DUAL |
| Maker | ADI | - | - | ADI | ADI |
| Encapsulate equivalent code | CAN8,.2 | DIP8,.3 | - | - | DIP8,.3 |
| Maximum acquisition time | - | - | 25 µs | 25 µs | 25 µs |