AS SERIES, 4-BIT BIDIRECTIONAL PARALLEL IN PARALLEL OUT SHIFT REGISTER, TRUE OUTPUT, CDIP16
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | DIP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | HOLD MODE |
| Counting direction | BIDIRECTIONAL |
| series | AS |
| JESD-30 code | R-GDIP-T16 |
| length | 19.56 mm |
| Logic integrated circuit type | PARALLEL IN PARALLEL OUT |
| Number of digits | 4 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Trigger type | POSITIVE EDGE |
| width | 7.62 mm |
| SN54AS194J-00 | SNJ54AS194W | SN74AS194N-10 | SN54AS194FH-00 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | AS SERIES, 4-BIT BIDIRECTIONAL PARALLEL IN PARALLEL OUT SHIFT REGISTER, TRUE OUTPUT, CDIP16 | 4-Bit Bidirectional Universal Shift Registers 16-CFP -55 to 125 | AS SERIES, 4-BIT BIDIRECTIONAL PARALLEL IN PARALLEL OUT SHIFT REGISTER, TRUE OUTPUT, PDIP16 | AS SERIES, 4-BIT BIDIRECTIONAL PARALLEL IN PARALLEL OUT SHIFT REGISTER, TRUE OUTPUT, CQCC20 |
| package instruction | DIP, | DFP, | DIP, | QCCN, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Other features | HOLD MODE | SIPO OPERATION ALSO AVAILABLE | HOLD MODE | HOLD MODE |
| Counting direction | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL |
| series | AS | AS | AS | AS |
| JESD-30 code | R-GDIP-T16 | R-GDFP-F16 | R-PDIP-T16 | S-CQCC-N20 |
| length | 19.56 mm | 10.16 mm | 19.305 mm | 8.89 mm |
| Logic integrated circuit type | PARALLEL IN PARALLEL OUT | PARALLEL IN PARALLEL OUT | PARALLEL IN PARALLEL OUT | PARALLEL IN PARALLEL OUT |
| Number of digits | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 70 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | - | -55 °C |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP | DFP | DIP | QCCN |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE |
| Package form | IN-LINE | FLATPACK | IN-LINE | CHIP CARRIER |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 2.03 mm | 5.08 mm | 2.54 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES | NO | YES |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | FLAT | THROUGH-HOLE | NO LEAD |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | QUAD |
| Trigger type | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE |
| width | 7.62 mm | 6.73 mm | 7.62 mm | 8.89 mm |