512X8 I2C/2-WIRE SERIAL EEPROM, PDIP8, SKINNY, PLASTIC, DIP-8
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | STMicroelectronics |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP8,.3 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | I2C INTERFACE; 1000000 ERASE/WRITE CYCLES.; DATA RETENTION > 10 YEARS |
| Maximum clock frequency (fCLK) | 0.1 MHz |
| Data retention time - minimum | 40 |
| Durability | 1000000 Write/Erase Cycles |
| I2C control byte | 1010DDMR |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 9.55 mm |
| memory density | 4096 bit |
| Memory IC Type | EEPROM |
| memory width | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| word count | 512 words |
| character code | 512 |
| Operating mode | SYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| organize | 512X8 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Parallel/Serial | SERIAL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 3.3/5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.9 mm |
| Serial bus type | I2C |
| Maximum slew rate | 0.002 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | AUTOMOTIVE |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm |
| Maximum write cycle time (tWC) | 10 ms |
| write protect | SOFTWARE |