ACT SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT UP BINARY COUNTER, CDIP16, CERAMIC, DIP-16
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| Other features | TCO OUTPUT |
| Counting direction | UP |
| series | ACT |
| JESD-30 code | R-GDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 19.43 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Load/preset input | YES |
| Logic integrated circuit type | BINARY COUNTER |
| Maximum Frequency@Nom-Su | 85000000 Hz |
| MaximumI(ol) | 0.024 A |
| Operating mode | SYNCHRONOUS |
| Number of digits | 4 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 5 V |
| propagation delay (tpd) | 11 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | MIL-PRF-38535 Class V |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| total dose | 100k Rad(Si) V |
| Trigger type | POSITIVE EDGE |
| width | 7.62 mm |
| minfmax | 95 MHz |
| Base Number Matches | 1 |
| 5962R9172301VEA | 54ACT163JRQMLV | 54ACT163WRQMLV | 54ACT163ERQMLV | 5962R9172301VFA | 5962R9172301V2A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | ACT SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT UP BINARY COUNTER, CDIP16, CERAMIC, DIP-16 | ACT SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT UP BINARY COUNTER, CDIP16, CERAMIC, DIP-16 | ACT SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT UP BINARY COUNTER, CDFP16, CERPACK-16 | ACT SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT UP BINARY COUNTER, CQCC20, CERAMIC, LCC-20 | ACT SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT UP BINARY COUNTER, CDFP16, CERAMIC, DFP-16 | ACT SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT UP BINARY COUNTER, CQCC20, CERAMIC, LCC-20 |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 | DFP, FL16,.3 | QCCN, LCC20,.35SQ | DFP, FL16,.3 | QCCN, LCC20,.35SQ |
| Reach Compliance Code | unknow | compli | compliant | compliant | unknown | unknown |
| Counting direction | UP | UP | UP | UP | UP | UP |
| series | ACT | ACT | ACT | ACT | ACT | ACT |
| JESD-30 code | R-GDIP-T16 | R-GDIP-T16 | R-GDFP-F16 | S-CQCC-N20 | R-GDFP-F16 | S-CQCC-N20 |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| Load/preset input | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Logic integrated circuit type | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER |
| MaximumI(ol) | 0.024 A | 0.024 A | 0.024 A | 0.024 A | 0.024 A | 0.024 A |
| Operating mode | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS |
| Number of digits | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | 20 | 16 | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP | DIP | DFP | QCCN | DFP | QCCN |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 | DIP16,.3 | FL16,.3 | LCC20,.35SQ | FL16,.3 | LCC20,.35SQ |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | SQUARE |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | FLATPACK | CHIP CARRIER | FLATPACK | CHIP CARRIER |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| propagation delay (tpd) | 11 ns | 10.5 ns | 10.5 ns | 10.5 ns | 11 ns | 11 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Filter level | MIL-PRF-38535 Class V | MIL-PRF-38535 Class V | MIL-PRF-38535 Class V | MIL-PRF-38535 Class V | MIL-PRF-38535 Class V | MIL-PRF-38535 Class V |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | FLAT | NO LEAD | FLAT | NO LEAD |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | QUAD | DUAL | QUAD |
| total dose | 100k Rad(Si) V | 100k Rad(Si) V | 100k Rad(Si) V | 100k Rad(Si) V | 100k Rad(Si) V | 100k Rad(Si) V |
| Trigger type | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE |
| minfmax | 95 MHz | 90 MHz | 90 MHz | 90 MHz | 95 MHz | 95 MHz |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | - | e0 | e0 |
| length | 19.43 mm | 19.43 mm | 9.6645 mm | 8.89 mm | - | 8.89 mm |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 5.08 mm | 2.032 mm | 1.905 mm | - | 1.905 mm |
| Terminal surface | TIN LEAD | Tin/Lead (Sn63Pb37) | Tin/Lead (Sn63Pb37) | - | TIN LEAD | TIN LEAD |
| width | 7.62 mm | 7.62 mm | 6.604 mm | 8.89 mm | - | 8.89 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - |
| Maximum Frequency@Nom-Sup | - | - | 90000000 Hz | 90000000 Hz | 85000000 Hz | 85000000 Hz |