Microcontroller, 8-Bit, MROM, Z8 CPU, 4MHz, CMOS, PDIP40,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | IXYS |
| Objectid | 113907419 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| compound_id | 182045931 |
| bit size | 8 |
| CPU series | Z8 |
| JESD-30 code | R-PDIP-T40 |
| length | 52.325 mm |
| Number of terminals | 40 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP40,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 3.3/5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| RAM (bytes) | 236 |
| rom(word) | 4096 |
| ROM programmability | MROM |
| speed | 4 MHz |
| Maximum slew rate | 25 mA |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 15.24 mm |
| Z86C40-08PSC | Z86C40-08PEC | Z86C40-08VSC | |
|---|---|---|---|
| Description | Microcontroller, 8-Bit, MROM, Z8 CPU, 4MHz, CMOS, PDIP40, | Microcontroller, 8-Bit, MROM, Z8 CPU, 4MHz, CMOS, PDIP40, | Microcontroller, 8-Bit, MROM, Z8 CPU, 4MHz, CMOS, PQCC44, |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | IXYS | IXYS | IXYS |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| bit size | 8 | 8 | 8 |
| CPU series | Z8 | Z8 | Z8 |
| JESD-30 code | R-PDIP-T40 | R-PDIP-T40 | S-PQCC-J44 |
| length | 52.325 mm | 52.325 mm | 16.585 mm |
| Number of terminals | 40 | 40 | 44 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 105 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DIP | QCCJ |
| Encapsulate equivalent code | DIP40,.6 | DIP40,.6 | LDCC44,.7SQ |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | CHIP CARRIER |
| power supply | 3.3/5 V | 3/5 V | 3.3/5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| RAM (bytes) | 236 | 236 | 236 |
| rom(word) | 4096 | 4096 | 4096 |
| ROM programmability | MROM | MROM | MROM |
| speed | 4 MHz | 4 MHz | 4 MHz |
| Maximum slew rate | 25 mA | 15 mA | 15 mA |
| surface mount | NO | NO | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | INDUSTRIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | J BEND |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | QUAD |
| width | 15.24 mm | 15.24 mm | 16.585 mm |